Σφραγίστηκαν τα εισιτήρια των ημιτελικών του Europa League

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάκο Αλκάθερ, η Βαλένθια ανέτρεψε το 0-3 του πρώτου αγώνα και συντρίβοντας 5-0 την Βασιλεία των 9 παικτών στην παράταση πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Europa League. Οι «νυχτερίδες» ισοφάρισαν την ήττα του πρώτου ματς και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου με ακόμη δύο γκολ έφτασαν στο 5-0 και πήραν το εισιτήριο.

Στην Ανδαλουσία, η Σεβίλλη έκανε πάρτι κόντρα στην Πόρτο και στα πρώτα 29 λεπτά

όχι μόνο κάλυψε την ήττα 1-0 του πρώτου ματς, αλλά προηγήθηκε 3-0 και ουσιαστικά αγκάλιασε την πρόκριση. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο δεύτερο μέρος με το 4-0, ενώ η Πόρτο το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής.

Θέση στα ημιτελικά έκλεισαν και η Μπενφίκα -που νίκησε για δεύτερη φορά την Αλκμααρ, 2-0- και η Γιουβέντους, η οποία αν και τα... χρειάστηκε απέναντι στην αξιόμαχη Λιόν, νίκησε 2-1 στο Τορίνο.