Το… θαύμα της Μ. Εβδομάδας κυνηγά η Μπαρτσελόνα

14:05 1/5/2013 - Πηγή: Matrix24

Αν η Ρεάλ είχε χθες δύσκολο έργο μετά το 4-1, η Μπαρτσελόνα πάει για το… θαύμα της Μεγάλης Εβδομάδας απέναντι στη Μπάγερν και θα προσπαθήσει να καλύψει το βαρύ 4-0 του πρώτου αγώνα στη Βαυαρία για να προκριθεί αυτή στον τελικό της 25ης Μαϊου στο Γουέμπλεϊ.

Στην αντίπερα όχθη, η Μπάγερν κατεβαίνει απόψε στις 21:45 στη ρεβάνς του «Καμπ Νου» για το… απλό: να διαφυλάξει το εμφατικό 4-0 της πρώτης αναμέτρησης και να πάρει αυτή το εισιτήριο για το Λονδίνο, εκεί όπου την περιμένει η βασική της διεκδικήτρια εφέτος στη Bundesliga,

Ντόρτμουντ.

Το ‘χει ξανακάνει η Μπαρτσελόνα

Όσον αφορά στη Μπαρτσελόνα, η ανατροπή φαντάζει απίθανη, στην ευρωπαϊκή της ιστορία, όμως, έχει πετύχει κάποιες που της δίνουν το δικαίωμα να ελπίζει απόψε. Η πρώτη ήρθε τη σεζόν 1977/78 για το Κύπελλο UEFA όταν στη φάση των 16 απέκλεισε την Ιπσουϊτς. Στο πρώτο ματς στην Αγγλία ηττήθηκε 3-0, στη ρεβάνς οι Καταλανοί νίκησαν 3-0 και πήραν την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3.

Μία από τα ίδια τη σεζόν 1978/79, αυτή τη φορά για το Κύπελλο Κυπελλούχων. Ήττα στο Βέλγιο από την Άντερλεχτ με 3-0, νίκη στη ρεβάνς με το ίδιο σκορ και πρόκριση πάλι στα πέναλτι, αυτή τη φορά με σκορ 4-1.

Αρκετά χρόνια αργότερα και συγκεκριμένα την περίοδο 1985/86 η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει στα ημιτελικά του Πρωταθλητριών τη Γκέτεμποργκ. Στο πρώτο ματς στη Σουηδία χάνει με το… αγαπημένο της 3-0. Στη ρεβάνς κερδίζει 3-0 και παίρνει την πρόκριση πάλι στα πέναλτι, με σκορ 5-4.

Φτάσαμε τη σεζόν 1993/94 για το Champions League (φάση των 32). Ήττα στο Κίεβο από τη Δυναμό με 3-1, νίκη στη ρεβάνς της Βαρκελώνης με 4-1 και πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η τελευταία μεγάλη πρόκριση ήρθε την περίοδο 1999/00 κόντρα στην Τσέλσι στα προημιτελικά της ίδιας διοργάνωσης. Οι «μπλαουγκράνα» χάνουν στο Λονδίνο με 3-1, αλλά στον επαναληπτικό ισοφαρίζουν το σκορ και στην παράταση σκοράρουν ακόμη δύο φορές και με το εμφατικό 5-1 προκρίνονται στα ημιτελικά.