Super League: Ο Άρης “πάγωσε” την Τούμπα – Όλα τα αποτελέσματα και βαθμολογία

Με γκολ – οφσάιντ του Βέλεθ στο 85′ οι “κίτρινοι” απέσπασαν 1-1 από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ με οβίδα του Βιεϊρίνια. και οι “κίτρινοι” έγιναν η πρώτη ομάδα φέτος που δεν φεύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο του Δικεφάλου (11 νίκες, 1 ισοπαλία). Το παιχνίδι είχε πάθος και δύναμη, αλλά λίγες αξιόλογες φάσεις.

Η πρώτη φάση του ντέρμπι ήρθε στο 12′, όταν ο Ματίγια εξακόντισε ένα δυνατό μακρυνό σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη. Λίγα

λεπτά αργότερα, στο 18ο λεπτό, από κόρνερ του Λάρσον, η κεφαλιά του Γκαρσία δεν βρήκε στόχο στη δεύτερη καλή επίθεση των φιλοξενούμενων που έδειξαν να «πατάνε» καλύτερα στο χορτάρι, αφού ο ΠΑΟK με αργούς μέσους δεν μπορούσε να οργανώσει καλά το δικό του παιχνίδι. Η τρίτη καλή φάση για τον Άρη ήρθε στο 33΄, αλλά το σουτ του Γκαρσία πέρασε επίσης άουτ. Η πρώτη απειλή του ΠΑΟΚ εκφράστηκε στο 38′. Στην δεύτερη επίθεση του ο ΠΑΟΚ, στο επόμενο λεπτό (39′), είχε απάντηση. Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια με κεραυνό από 30 μέτρα κάρφωσε τη μπάλα στην γωνία του Κουέστα γράφοντας το 1-0.

Στην επανάληψη, όσο το παιχνίδι ήταν στο 0-1, ο Άρης δεν μείωνε τον ρυθμό και τις προοπτικές του. Συνέχιζε να είναι ανοιχτός επιθετικά, όπως άλλωστε και ο ΠΑΟΚ που αναζητούσε το δεύτερο γκολ για να “κλειδώσει” τη νίκη.

Στο 85′ ο Φραν Βέλεθ από αμφισβητούμενη θέση οφ-σάϊντ με κεφαλιά πέτυχε την ισοφάριση «παγώνοντας» την Τούμπα.

Αυτή για τον ΠΑΟΚ ήταν η τρίτη φετινή ισοπαλία στη Super League (με Ατρόμητο και ΑΕΚ οι άλλες δύο). Ο πειθαρχημένος και ψυχωμένος Άρης, που στάθηκε εξαιρετικά, έμεινε αήττητος για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι και βρίσκεται στο +3 από τον έκτο Παναθηναϊκό. Σε 22 παιχνίδια ο ΠΑΟΚ μετρά πια 19 νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Ο Πανιώνιος “τελείωσε” (2-0) τον Παναθηναϊκό

Μια πολύ σημαντική νίκη πήρε ο Πανιώνιος κερδίζοντας 2-0 τον Παναθηναϊκό στη Νέα Σμύρνη.

Για την ομάδα της Νέας Σμύρνης σκόραραν στο 10′ ο Σπιριντόνοβιτς και στο 56′ ο Σταυρόπουλος και έτσι ήρθε μια… βαθιά ανάσα για να μην μπει σε περιπέτειες παραμονής του στην κατηγορία.

Αντιθέτως, ο ΠΑΟ χάνει έδαφος για να είναι στην 5αδα και για να πάρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, ώστε να εκτίσει την ποινή του μετά την τιμωρία της UEFA.

Η Λαμία κέρδισε (και) τη Λάρισα (2-1)

Ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στη Super League έκανε η Λαμία, επικρατώντας 2-1 της ΑΕΛ, σε αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Φθιώτιδας βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Μπέρτου στο 10΄, αλλά με πέναλτι του Πίτι στο 21΄ και πλασέ του Μπερτόλιο στο 56΄ «γύρισε» το ματς και άφησε τους Λαρισινούς στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κέρδισε μέσα στην Ξάνθη και ελπίζει ο Λεβαδειακός

Το παιχνίδι στα Πηγάδια της Ξάνθης άρχισε από το σημείο της διακοπής του χθες, στο 23ο λεπτό.

Στο 48′ η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μητρόπουλου, το εκτέλεσε αρχικά ο Ντουρίτσκοβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς, αλλά ο Θεσσαλονικέας ρέφερι διέταξε επανάληψη, καθώς αρκετοί παίκτες της γηπεδούχου είχαν περάσει στην μεγάλη περιοχή πριν την εκτέλεση. Τη δεύτερη φορά ο Μπάγιτς μπλόκαρε την εκτέλεση του Ντουρίτσκοβιτς και με τον τρόπο αυτό η Ξάνθη έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 7ο φετινό υπέρ της πέναλτι.

Στο 61′ ο Λεβαδειακός ζήτησε πέναλτι σε χέρι του αμυντικού της Ξάνθης Κασάδο, αλλά ο διαιτητής θεώρησε ακούσια την επαφή της μπάλας και συνέχισε το παιχνίδι.

Στο 93′ ο Λεβαδειακός με κεφαλιά του Ιωαννίδη από σέντρα του Κονέ, παραβίασε την εστία της Ξάνθης και πέτυχε το 0-1, δίνοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα της Βοιωτίας και ένα καινούριο ενδιαφέρον στην «ουρά» του βαθμολογικού πίνακα. Η νίκη αυτή ήταν και η πρώτη του Λεβαδειακού εκτός έδρας και η πρώτη από τον Οκτώβριο του 2017 και με τους τρεις βαθμούς πλέον η ομάδα της Βοιωτίας έχει ελπίδες σωτηρίας.

Το Σάββατο το Αστέρας – Ατρόμητος έληξε ισόπαλο 1-1 ενώ το ΑΕΚ – Απόλλων Σμύρνης έληξε με τους “κιτρινόμαυρους” να παίρνουν τη νίκη με δυο γκολ του Μπογέ.

Ο ΠΑΟΚ παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα αλλά ο Ολυμπιακός έχει την ευκαιρία αν κερδίσει την Δευτέρα τον ΟΦΗ να μειώσει στους επτά τη διαφορά από την κορυφή.