Ο Δ.Διαμαντίδης στέλνει τον Παναθηναικό στο Final-4 – Nίκη 65-63 επί της Μπαρτσελόνα μπροστά σε 22.000 φιλάθλους

Με ένα εκπληκτικό τρίποντο με ταμπλό του Δημήτρη Διαμαντίδη ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός «σκότωσε» την Μπαρτσελόνα με 65-63 και έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά.

Έτσι οι Πράσινοι που είχαν σε πολύ καλή βραδιά τον αρχηγό τους και τον Μάικ Μράμος, βρίσκονται μια νίκη μακριά από το final 4 του Λονδίνου, την οποία θα προσπαθήσουν να πάρουν την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ.

«Εφτάψυχη» αποδείχθηκε η ομάδα

του Αργύρη Πεδουλάκη, που βρέθηκε στο δεύτερο ημίχρονο να παλεύει με την άμυνα ζώνης της Μπαρτσελόνα, άντεξε ακόμα και όταν οι Ουάλας και Γιασικεβίτσιους με 2/2 τρίποντα διαμόρφωσαν το υπέρ τους 63-59, περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη, παγώνοντας το ΟΑΚΑ. Λάσμε, Διαμαντίδης (από τα 6.75) και ο Γκιστ απάντησαν με σερί 6-0

Οι «πράσινοι» μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +10 (20-10).

Με το Λάσμε να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος κάτω από το καλάθι από τον Σχορτσανίτη και τον Ούκιτς να εκτελεί από τα 6.75 οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 14′ με +15 (34-19).

Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν μία παύση συγκέντρωσης του Παναθηναϊκού, πήραν λύσεις μέσα στη ρακέτα από τον Λόρμπεκ και από την περιφέρεια από τον Γιασικεβίτσιους και στο 18′ μείωσαν σε 33-27, μετά από επιμέρους σκορ 9-2.

Ωστόσο, ο αλάνθαστος μέχρι το ημίχρονο Μπράμος (11π. με 3/3διπ., 1/1τριπ., 2/2β.) έδωσε την απαραίτητη ώθηση από τα 6.75 και οι «πράσινοι» πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (38-29).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε στην αντίπαλη άμυνα ζώνης, Ναβάρο και Γιασικεβίτσιους εκτέλεσαν από τα 6.75, ο Τόμις αφυπνίστηκε κοντά στο καλάθι και η Μπαρτσελόνα με επιμέρους σκορ 14-4 προηγήθηκε στο 25′ με 43-42. Ο Μπράμος προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμα, αλλά οι Ισπανοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +1 (51-50).

Στον… επίλογο οι Καταλανοί με… ορεξάτο τον Τόμιτς και το Λόρμπεκ έδωσαν προβάδισμα στη Μπαρτσελόνα με 55-50 στο 35′. Η φροντ λάιν του Παναθηναϊκού κράτησε ζωντανό το «τριφύλλι» και ο Διαμαντίδης από τα 6.75 έδωσε και πάλι το προβάδισμα με 59-57 στο 37′.

Ουάλας και Γιασικεβίτσιους απάντησαν με 2 «κολλητά» τρίποντα (59-63), αλλά ο Διαμαντίδης έδωσε τη χαριστική βολή και πάλι από τα 6.75 (με ταμπλό το 64-63 στο 39′) για να γράψει το τελικό 65-63 ο Γκιστ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (1/2).

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 38-29, 50-51, 65-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 14 (2), Ματσιούλις 5 (1), Ούκιτς 6 (1), Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ 9 (1), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 4.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα, Ουέρτας, Αμπρίνες 6, Ναβάρο 17 (3), Γιασικεβίτσιους 13 (3), Ουάλας 5 (1), Ινγκλς, Λόρμπεκ 8, Τζαγουάι 2, Τόμιτς 12.