ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – Ευρωλίγκα: Κέρδισε 82-58 την ALBA αλλά… η Ρεάλ “το’ δωσε” στη Μάλαγα

Βήμα για την πρόκρισή τους στην οκτάδα της Ευρωλίγκα έκανε ο Παναθηναϊκός, που νίκησε εύκολα στο ΟΑΚΑ την αποκλεισμένη και βαθμολογικά αδιάφορη Άλμπα Βερολίνου με 82-58. Την επόμενη αγωνιστική οι «πράσινοι» αντιμετωπίζουν στη Μαδρίτη την Ρεάλ, η οποία ηττήθηκε με 77-74 εντός έδρας από την Μάλαγα, με την τελευταία να παραμένει στην κούρσα της πρόκρισης. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός
εξακολουθεί να βρίσκεται ένα βαθμό μπροστά από την Μάλαγα, που συνεχίζει να απειλεί από την 5η θέση και να διεκδικεί την πρόκριση στα πλέι οφ.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Γιόνας Ματσιούλις με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι… διψήφιοι Στεφάν Λάσμε με 14 και Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 10. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης σημείωσε 8 πόντους, αλλά έδωσε ρεσιτάλ στο… μοίρασμα με 9 ασίστ.

Με έμφαση στη δημιουργία και στην άμυνα ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Άλμπα Βερολίνου από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με την «πράσινη» φροντ λάιν να βγάζει «φωτιές», με πρωταγωνιστή τον Σχορτσανίτη, και τον Ματσιούλις να εκτελεί από την περιφέρεια ο κυπελλούχος Ελλάδας εξασφάλισε στον 7ο λεπτό διαφορά 13 πόντων (19-6), ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (21-11).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Μπανκς με προσωπικό σερί 5-0 (1 τρ.) «έγραψε» το 30-15 στο 14′, ενώ με τους Διαμαντίδη, Ματσιούλις να πυροβολούν από τα 6.75 και τους Λάσμε, Σχορτσανίτη να προσφέρουν θέαμα με εντυπωσιακά καρφώματα η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο ημίχρονο στους +22 πόντους (50-28).

Χωρίς να «κατεβάσει ταχύτητα» ο Παναθηναϊκός με εξαιρετική άμυνα κράτησε στην τρίτη περίοδο την Άλμπα στους 9 πόντους και η διαφορά άρχισε να παίρνει… διαστημικές διαστάσεις. Μάλιστα το σφύριγμα της λήξης του δεκαλέπτου βρήκε τους «πράσινους» στο +30 (67-37). Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο του αγώνα με τους Γερμανούς, που τα… είχαν με την αστοχία τους στα δίποντα (28%), να «πέφτουν» με το τελικό 82-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 50-28, 67-37, 82-58.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκονζάλεθ (Ισπανία), Λόπες (Πορτογαλία), Πατέρνικ (Ιταλία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 4 (1), Ματσιούλις 16 (4), Ούκιτς 8 (6ασ.), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8 (2τριπ., 9ασ.), Γκιστ 6, Μπανκς 8 (2), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2, Σχορτσανίτης 10.
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Σούλτσε, Σαφάρτζικ 6 (2), Τόμπσον 5, Μπάιαρς 4 (1), Τζέντοβιτς 8, Μιραλες 4, Γουντ 9 (3), Τραορέ 6, Φόστερ 5 (1), Ιντμπίχι 6, Μόρλεϊ 5 (1).

ΠΗΓΗ: TOVIMA.GR