Εχει άστρο ο ΠΑΟΚ!

Ο Αθανασιάδης έκανε τον μεγάλο Βαλντές της ρωσικής ομάδας, που στοίχισε τέσσερα εκατ. ευρώ το καλοκαίρι, να φαντάζει ως υποδεέστερος. Ισως να μην είναι τυχαίο ότι οι άνθρωποι της Ρούμπιν, στα κασκόλ που τύπωσαν για τη χθεσινή αναμέτρηση, επέλεξαν στο κομμάτι που είχε τα χρώματα του ΠΑΟΚ, να είναι αποτυπωμένη η φωτογραφία του Αθανασιάδη. Ο επιθετικός του Δικεφάλου μετρά πέντε γκολ
σε δέκα παιχνίδια μέχρι τώρα, με τρία γκολ στην Ευρώπη και δύο στην Ελλάδα. Με τη δεύτερη ισοπαλία που αποσπά ο ΠΑΟΚ στις δύο πρώτες αγωνιστικές των ομίλων του Europa League αποδεικνύει ότι δεν αποτελεί αμελητέα ποσότητα και ότι η Τότεναμ με τη Ρούμπιν Καζάν θα πρέπει να τον υπολογίζουν και αυτόν ως διεκδικητή της πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού. Ο Λάζλο Μπόλονι δικαιώθηκε απόλυτα για τις επιλογές του να κρατήσει τους Γκαρσία και Σαλπιγγίδη στη Θεσσαλονίκη. Στο 4-2-3-1 που παρέταξε, η απουσία του Γκαρσία στο κέντρο δεν φάνηκε καθόλου, με τους Αρίας και Λαζάρ να τα πηγαίνουν περίφημα, ενώ ο Φωτάκης που αγωνίστηκε μπροστά τους ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι εντυπωσιακός. Στην επίθεση ο Γεωργιάδης αντικατέστησε επάξια τον Σαλπιγγίδη αφού το πρώτο γκολ του Δικεφάλου ήρθε από δική του σέντρα. Το σκορ άνοιξε ο Αθανασιάδης στο 23' και στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, και συγκεκριμένα στο πρώτο 20λεπτο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπλόκαρε. Η Ρούμπιν πέτυχε δύο γκολ, στο 52' με τον Νάτσο και στο 66' με τον Ντιάντουν και θα μπορούσε να πετύχει και περισσότερα, αφού πίεζε συνεχώς την εστία του Κρέσιτς και έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Μετά το 70' ο ΠΑΟΚ ξύπνησε και πάλι, ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά του Φωτάκη στο 81' και δημιούργησε και δύο ακόμη ευκαιρίες για πετύχει κα τρίτο γκολ. Ενόψει του ντέρμπι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκη» την Κυριακή, ο Λάζλο Μπόλονι αντιμετωπίζει δύο σημαντικά προβλήματα, αφού στο χθεσινό παιχνίδι ο Κοντρέρας αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον λαγονοψοΐτη και αποχώρησε στο 54' της αναμέτρησης, ενώ ο Αρίας, υπέστη διάστρεμμα. Η κατάσταση των δύο ποδοσφαιριστών θα εκτιμηθεί εκ νέου σήμερα. ΡΟΥΜΠΙΝ: Ριζνίκοφ, Κουζμίν, Μποκέτι, Νάβας, Νέμοφ, Νομπόα, Νάτκο, Καραντενίζ, Κασάεφ (90' Μπιστρόφ), Βαλντές (78' Ριαζάντσεφ), Ντιάντουν. ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Ετο, Μαλεζάς, Κοντρέρας (54' Τσιρίλο), Λίνο, Αρίας (51' Μπαλάφας), Λάζαρ (72' Ιβιτς), Φωτάκης, Γεωργιάδης, Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης.