Ισοπαλία στο Μιλάνο

Το ματς στο Μιλάνο ήταν συναρπαστικό στο πρώτο ημίχρονο και χωρίς πολλές φάσεις στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στο ματς και στο δεκάλεπτο είχε απειλήσει την εστία του Βαλντέζ, δίχως όμως αποτέλεσμα. Οταν η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό, βγήκε στην επίθεση και μάλιστα στο 15' θα μπορούσε να δοθεί υπέρ της πέναλτι σε ανατροπή του Σάντσες από τον γκολκίπερ Αμπιάτι. Στο 19' ο Βαλντέζ έδιωξε σουτ του Ιμπραϊμοβιτς και στο στο 32' ο Αντονίνι σταμάτησε τον Σάντσες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μέσι και η παρέα του πέρασαν στην επίθεση και θα μπορούσαν να βάλουν
ένα γκολ. Η Μίλαν κυνήγησε την επιτυχία με αντεπιθέσεις, αλλά ο Ιμπραϊμοβιτς δεν ήταν σε καλή βραδιά και δεν κατάφερε να σημειώσει γκολ απέναντι στην άλλοτε ομάδα του. Καλύτερη στιγμή σε αυτό το διάστημα του ματς, η απόκρουση του Αμπιάτιι στο σουτ του Μέσι στο 85'.

Μετά το 0-0, η Μπαρτσελόνα θα έχει την ευκαιρία στην έδρα της να πάρει την πρόκριση, χωρίς αυτό να σημαίνει πως η Μίλαν θα καταθέσει εύκολα τα όπλα.

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΑΓΕΡΝ
Στο άλλο ματς, η Μπάγερν ήταν ανώτερη και νίκησε στη Μασσαλία τη Μαρσέιγ με σκορ 2-0. Το πρώτο γκολ των Γερμανών πέτυχε ο Γκόμεζ στο 44' για να γίνει το 0-2 από τον Ρόμπεν στο 69'.