«Κανόνι» στις ευκαιρίες

Ο Ολυμπιακός δικαιούνταν κάτι παραπάνω χθες στην καυτή έδρα της Αρσεναλ, καθώς στα τελευταία 20 λεπτά είχε μετατρέψει το «Εμιρέιτς» σε «Γ. Καραϊσκάκης»! Οι Ερυθρόλευκοι κοίταξαν στα μάτια τους Λονδρέζους - όπως είχε πει ο Ερνέστο Βαλβέρδε -, προδόθηκαν όμως στο α' ημίχρονο από τους αδύναμους κρίκους Μαρκάνο, Κοστάντσο και ηττήθηκαν με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 2ης
αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο τιμωρημένος Αρσέν Βενγκέρ (τελευταία αγωνιστική), ο οποίος παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα, γιόρτασε χθες με αγχωτική νίκη τη 15χρονη παρουσία του στην Αρσεναλ. Ο αλσατός τεχνικός ανησύχησε προς το τέλος του αγώνα και το απέδειξε με την κίνησή του να αποσύρει τον επιθετικό Αρσάβιν και να τοποθετήσει στη θέση του τον αμυντικό Γκιμπς (83'). Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός είχε 15 τελικές προσπάθειες, έναντι 10 της Αρσεναλ. Αυτό όμως δεν μέτρησε στο Λονδίνο και έτσι έμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου χωρίς βαθμό. Ο τεχνικός των Ερυθρολεύκων με εκπλήξεις στην ενδεκάδα θέλησε με τους Ορμπάιθ, Φέισα, Ιμπαγάσα να κερδίσει τη μάχη του κέντρου για να δυσκολέψει τους Κανονιέρηδες. Η πειραϊκή ομάδα (αγωνίστηκε με τις μπλε εμφανίσεις) είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, μόχθησε στο τερέν, είχε δοκάρι με τον Τοροσίδη (65'), ευκαιρίες με τους Φουστέρ, Τζιμπούρ, Μιραλάς, προδόθηκε όμως στο α' ημίχρονο από την άμυνά της. Αποδείχτηκε λάθος του Βαλβέρδε το γεγονός ότι δεν έπαιξε ο Παπαδόπουλος στο κέντρο της άμυνας μαζί με τον Μέλμπεργκ. Ο Αμπτούν θα έπρεπε να μπει νωρίτερα στο παιχνίδι. Ο Τζιμπούρ στα τελευταία λεπτά δεν μπορούσε να περπατήσει. Η ελλιπής Αρσεναλ με τις 9 απουσίες και τον Φαν Πέρσι στον πάγκο αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό στο πρώτο 20λεπτο. Η ομάδα του Βαλβέρδε αφού έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες, μία με τον Φουστέρ στο 4' (πλασέ από πλεονεκτική θέση, άουτ) και μία με τον Τζιμπούρ στο 14' (έδιωξε σουτ πάνω στη γραμμή ο Αρτέτα), πιάστηκε στον ύπνο στα μετόπισθεν. Στο 8' ο Σονγκ με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Αλεξ Τσάμπερλεϊν. Οι Μέλμπεργκ και Μαρκάνο δεν κατάφεραν να τον σταματήσουν και ο 18χρονος επιθετικός με δυνατό συρτό σουτ νίκησε τον Κοστάντσο (1-0). Στο 20' ο Αντρέ Σάντος έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Χολέμπας πρόλαβε τον Σαμάκ, η μπάλα όμως πήγε στον Βραζιλιάνο Σάντος, ο οποίος άδειασε τον Μαρκάνο και με σουτ έγραψε το 2-0. Η Αρσεναλ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σαμάκ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ (24') και ο Ολυμπιακός απάντησε στο 27': σε κόρνερ του Ιμπαγάσα, ο Μιραλάς άλλαξε με τον Αργεντινό, ο οποίος έβγαλε σέντρα στην καρδιά της άμυνας και ο Φουστέρ με καρφωτή κεφαλιά μείωσε το σκορ (2-1). Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι δημιούργησαν δύο ευκαιρίες με τους Τσάμπερλεϊν (49'), Αρσάβιν (70') και ο Ολυμπιακός με τους Μιραλάς (48'), Τοροσίδη (65'). Στην τελευταία φάση ο αρχηγός των Ερυθρολεύκων έπιασε δυνατό αριστερό σουτ για να χτυπήσει η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σέζνι. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν στο 66' για χέρι του Τσάμπερλεϊν μέσα στην περιοχή. Σωστή ήταν διαιτησία του Ισπανού Κάρλος Βελέσκο Καρμπάγιο. Με