Νίκες για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ νίκησε στο πρώτο παιχνίδι που έδωσε για το εφετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Χιμένεθ εξασφάλισε τους βαθμούς απέναντι στον Εργοτέλη (1-0 στο άδειο, λόγω τιμωρίας, ΟΑΚΑ). Την ίδια ώρα, ο ΠΑΟΚ σε ένα επεισοδιακό ματς στη Νέα Σμύρνη, έφευγε με το πολύτιμο 2-1 απέναντι στον Πανιώνιο.Στο Ολυμπιακό
Στάδιο, λοιπόν, ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά ο Μπούντιμιρ ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια. Τελικά, το 1-0 ήρθε στο 30', όταν ο Μπέλεκ άνοιξε στον Μάκο, ο μέσος έκανε την κούρσα και την κατάλληλη στιγμή έστειλε άπιαστο σουτ στα δίχτυα!Στη συνέχεια χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν με πιο χαρακτηριστική αυτή στο 40' και το σουτ του Λεονάρντο στο δοκάρι.Διαιτητής : Κομίνης (Θεσπρωτίας).Κίτρινες: Φραγκουλάκης, Γκέντσογλου, Χάντι, Αραμπατζής.ΑΕΚ: Αραμπατζής, Γεωργέας, Κάλα, Μανωλάς, Καράμπελας, Μάκος, Γκέντσογλου, Λεονάρντο, Κάρλος(60' Μπερνς), Μπέλεκ(73' Βάργκας), Γκούντγιονσεν(67' Λυμπερόπουλος).Εργοτέλης: Πίρσον, Γιοβάνοβιτς, Βίσιο, Κουτσιανικούλης, Τζούνιορ, Μπέτο, Μπούντιμιρ, Γιαλούσης, Ρομάνο (76' Χάντι), Φραγκουλάκης(68' Καρέλης).2-1 ο ΠΑΟΚΣτη  Νέα Σμύρνη, ο ΠΑΟΚ έφτασε δύσκολα στα 2-1 επί του Πανιωνίου. Στο 16' ο Βιεϊρίνια έδωσε  στον Αθανασιάδη για το 0-1. Ο Πανιώνιος αντέδρασε και ισοφάρισε με καταπληκτικό σουτ του Εστογιανόφ στο 35'(1-1).Στο ημίχρονο έγιναν επεισόδια ανάμεσα σε αστυνομικές δυνάμεις και οπαδούς στις εξέδρες. Είχε κόσμο και ο ΠΑΟΚ, έπεσαν δακρυγόνα και χημικά και το δεύτερο 45λεπτο άρχισε με καθυστέρηση, μέχρι να ηρεμήσει  η κατάσταση.Στο 55' ο Ιβιτς είχε σουτ στο δοκάρι και στο 64' ο Σαλπιγγίδης με σουτ έκανε το 1-2.Διαιτητής: Κωνσταντινέας(Μεσσηνίας).Κίτρινες: Εστογιανόφ, Γιόνσον.Πανιώνιος: Ελευθερόπουλος, Κρικβέλια(82' Κολοβός), Ομο, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Γουνδουλάκης, Σάμαρης(74' Μιλοβάνοβιτς), Γιόνσον, Κουμορτζί, Κούτσι, Εστογιανόφ.ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μαλεζάς, Ετο, Κοντρέρας, Π. Γκαρσία, Λίνο, Ιβιτς, Βιεϊρίνια(90' Σνάουτσνερ), Φωτάκης, Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης(88' Σπαντάτσιο).