Ανετα η ΑΕΚ την Καβάλα με 3-0

04:12 14/3/2010 - Πηγή: TVXS
14. Μαρτίου 2010 - 3:28

Μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις πραγματοποίησε η ΑΕΚ κόντρα στην Καβάλα, την οποία και νίκησε πολύ εύκολα στο ΟΑΚΑ με 3-0. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν ο Μπλάνκο με πέναλτι στο 34’, ο Λεονάρντο με σουτ στο 50’ και ο Μαντούκα με ωραίο πλασέ στο 81’.

Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε από τα

πρώτα λεπτά να επιβάλλει τον ρυθμό της. Η υπεροχή της απέδωσε καρπούς με το γκολ – πέναλτι του «Ζορό», ενώ στα επόμενα λεπτά μέχρι το 45’ έχασε και άλλες ευκαιρίες για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν ιδανικά, έκαναν το 2-0 μόλις στο 50’ και ουσιαστικά «καθάρισαν» τη νίκη. Η Καβάλα προσπάθησε να αντιδράσει στα επόμενα λεπτά, ωστόσο οι παίκτες του Άαντ Ντε Μος δεν ήταν σε καλή μέρα. Έτσι λοιπόν, η ΑΕΚ στο 81’ έκανε και το 3-0 και έδωσε θριαμβευτικό χαρακτήρα στη νίκη της, με την οποία «κλείδωσε» την θέση της στα πλέι οφ.