Eurobasket 2022: Νίκη θρίλερ απέναντι στην Τσεχία και πρόκριση στα προημιτελικά

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ πέρασε δύσκολα κόντρα στην Τσεχία, αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει και να προκριθεί στους «8» του Eurobasket 2022.

H Ελλάδα στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία, που χθες επικράτησε με 85-79 του Μαυροβουνίου.

Το παιχνίδι κόντρα στους Τσέχους ήταν θρίλερ μέχρι το τέλος, με την Εθνική ομάδα να μην μπορεί να αντιμετωπίσει τη σκληρή άμυνα των αντιπάλων. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε πετύχει ελάχιστους πόντους στο α′ ημίχρονο.

Η

Ελλάδα ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε με 16-6, αλλά η Τσεχία «απάντησε» αμέσως με πρωταγωνιστή τον Βέσελι και ένα φοβερό σερί 12-0 πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο δεκάλεπτο. Η Εθνική μας βρήκε λύσεις με Παπαπέτρου και Σλούκα και έτσι το σκορ έγινε 20-20 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελλάδα είχε τον Νικ Καλάθη να την οδηγεί επιθετικά και να φθάνει τους 11 πόντους, αλλά στην άμυνα τα βρήκε… σκούρα με τους ψηλούς των Τσέχων και το ματς πήγαινε πόντο πόντο. Η Τσεχία ήταν μάλιστα αυτή που πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, αφού το σκορ στο 20′ διαμορφώθηκε σε 41-45.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 45- 41 υπέρ των Τσέχων.

EuroBasket: expect the unexpected