Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Μαρία Πρεβολαράκη

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Μαρία Πρεβολαράκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη στον τελικό της ελευθέρας πάλης 53κ.

Η 30χρονη Ελληνίδα αθλήτρια ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 2-1 της Έμα Γιόνα Ντενίς Μάλμγκρεν από τη Σουηδία. Δυστυχώς όμως στη συνέχεια η 21χρονη αντίπαλός της πήρε δύο σημεία και τελικά με σκορ 3-2 κατάφερε να πάρει τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο.

Πρέπει να αναφέρουμε ότι στον ημιτελικό η Μαρία Πρεβολαράκη είχε νικήσει με πτώση την Τουρκάλα Ζεϊνέπ Γετγκίλ και προκρίθηκε στον τελικό όπου τελικά δεν κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο.

ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΤΕΠαγκόσμιος Πρωταθλητής ο Μίλτος Τεντόγλου στο άλμα εις μήκοςΝέο παγκόσμιο ρεκόρ από τον Θανάση ΓκαβέλαΟ Μίλτος Τεντόγλου αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής για τον στίβο στα Βαλκάνια