Basket League: Ο Ολυμπιακός «λάβωσε» το Περιστέρι, αποθέωση Σπανούλη

O Ολυμπιακός «διέλυσε» το Περιστέρι, στην επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη στο ΣΕΦ ως... αντίπαλος των «ερυθρόλευκων».

Ο κόσμος αποθέωσε τον Βασίλη Σπανούλη, στην επιστροφή του στο ΣΕΦ, αυτή την φορά ως αντίπαλος του Ολυμπιακού.

Ο νυν προπονητής του Περιστερίου είδε την πρώην ομάδα του να κάνει ένα ακόμη «περίπατο» απέναντι στη δική του.

Με το τελικό 101-79 οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν εύκολα στο 2Χ2 στη Basket League, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 2ης αγωνιστικής (τα δεκάλεπτα: 18-15, 50-37, 74-56, 101-79).

Σήμερα επίσης ο Παναθηναϊκός επικράτησε 93-70 εντός έδρας του Λαυρίου για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» απάντησαν στην πίεση των «κυανοκίτρινων» στο δεύτερο δεκάλεπτο κι από τα μισά της τρίτης περιόδου κι έπειτα, επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, για να φτάσουν στην τελική επικράτηση (τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-40, 76-57, 93-70).

Στο άλλο ματς της ημέρας, το 2Χ2 στο ξεκίνημα της Basket Legue έκανε ο Προμηθέας, αυτή την φορά στην έδρα του, επικρατώντας με 97-84 του Ιωνικού, που προερχόταν από νίκη στην πρεμιέρα επί του Κολοσσού.

Η ομάδα της Νίκαιας αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στην πρώτη περίοδο, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά βρήκε το ρυθμό του και πολύ γρήγορα πήρε διαφορά ασφαλείας (τα δεκάλεπτα: 19-23, 49-41, 73-61, 97-84).