Ήττα - σοκ για τον ΠΑΟΚ από τον Παναθηναϊκό

Κουρασμένος σωματικά και ψυχολογικά από τον μεσοβδόμαδο αγώνα απέναντι στην Σασταμάλα για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League, εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος "αυτοκτόνησε" και γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ, για την 19η αγωνιστική της Volley

League Πάμε Στοίχημα 2017-18.

Ανακάλυψε τις νέες αφίξεις στα PAOK FC Official Store και store.paokfc.gr

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Ουτσίκοφ, Τακουρίδη, Πελεκούδα, Κουμεντάκη, Βαλκίερς, Σαφράνοβιτς και λίμπερο ο Κωνσταντινίδης.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά με το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά για ένα πόντο, 8-7. H συνέχεια ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι προς το τέλος έκανε ένα μικρό ξέσπασμα, προσπέρασε και πήρε το πρώτο σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ παρόλο που στο πρώτο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η ομάδα του Δικεφάλου ήταν μπροστά (7-8, 9-16) δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και δέχτηκε την ισοφάριση με 1-1 και το σετ να κλείνει 25-23.

Στο τρίτο σετ οι Πρωταθλητές Ελλάδας επανήλθαν, με το πρώτο και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ να τους βρίσκει μπροστά με 4-8 και 8-16 και τελικά το σετ να τελειώνει 17-25 κάνοντας έτσι το 1-2.

Οι γηπεδούχοι όμως είχαν απάντηση στο τέταρτο σετ του αγώνα και παρά το αρχικό προβάδισμα του ΠΑΟΚ (4-5, 5-7, 7-8, 12-13, 15-16) το σετ κατέληξε στον Παναθηναϊκό με 25-20, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Δικέφαλος έμεινε από δυνάμεις, φαίνοντας σοβαρά επηρεασμένος από τον αγώνα της Τετάρτης και έχασε το σετ με 15-11 γνωρίζοντας έτσι την ήττα 3-2 σετ.

Επόμενος αγώνας για τον ΠΑΟΚ με τον Εθνικό Αλεξ/πόλης στις 10 Μαρτίου.