“Λυτρώθηκε” στο 93′ ο ΑΟ Χανιά στο ματς με την Επισκοπή

Αγγελος… νίκης για τα Χανιά, με τον προερχόμενο από τον πάγκο Κόλα να “λυτρώνει” την ομάδα του με το γκολ του στο 90+3’ για το 1-0 απέναντι στην ψυχωμένη Επισκοπή, που έπαιζε με δέκα παίκτες.

Η χανιώτικη ομάδα έστω και με αγχωτικό τρόπο συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της, παραμένοντας για 13ο ματς αήττητη.

“Πληγωμένη” από τις απουσίες η Επισκοπή και με τον τερματοφύλακα Γιάννη Ψαρά να κάνει το επαγγελματικό ντεμπούτο στάθηκε

πολύ καλά στο γήπεδο Περιβολίων, δείχνοντας ότι δεν είναι τυχαία η πορεία της στο πρωτάθλημα. Ηταν η πρώτη ήττα μετά από 8 παιχνίδια.

Στα πρώτα λεπτά η Επισκοπή μπήκε πιο καλά κερδίζοντας αρκετές στατικές φάσεις προς την αντίπαλη περιοχή. Στη συνέχεια τα Χανιά… μπήκαν στο παιχνίδι και απείλησαν στο 11’ με τον Κάρλος, στο 13’ με τον Μπαΐροβιτς και στο 18’ με τον Παράνο. Ο ρυθμός όμως δεν ήταν ο ίδιος και το ημίχρονο έκλεισε χωρίς κάποια άλλη καλή φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά μπήκαν αρκετά δυνατά και απειλούσαν με μεγαλύτερη συχνότητα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 59’ με τον Μπαΐροβιτς. Η Επισκοπή κρατούσε… γερά αλλά στο τέλος “λύγισε” παίζοντας με δέκα παίκτες μετά από τη 2η κίτρινη στον Τριντάντε στο 85′. Η επόμενη φορά που παρουσιάστηκε καλή στιγμή για να σκοράρουν τα Χανιά ήταν στο 88’ με τον προερχόμενο από τον πάγκο Κόλα να κάνει το σουτ και τον Ψαρρά να αποκρούει. Τελικά στο 90+3’ ο ίδιος με… βολίδα “λύτρωσε” την ομάδα του, με το 2ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Οι φάσεις του αγώνα
3’ Κόρνερ του Τριντάντε κεφαλιά προς τα πίσω του Κολλά η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από την εστία (κόρνερ).
6’ Σουτ του Πολυχρόνη από μακρινή απόσταση άουτ.
8’ Σουτ του Πολυχρόνη έξω από την περιοχή η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.
11’ Πάσα του Μπαΐροβιτς σουτ του Κάρλος αποκρούει σε κόρνερ ο Ψαρράς.
13’ Ευκαιρία για τα Χανιά, σέντρα του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Μπαΐροβιτς άουτ.
16’ Ο Μπαΐροβιτς μπαίνει στην περιοχή από πλαγιά θέση αλλά από την προσπάθειά του η μπάλα περνά παράλληλα από την εστία.
18’ Σέντρα του Βασιλόγιαννη εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Παράνο η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
30’ Πάσα του Τσαμούρη σουτ του Βασιλόγιαννη έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.
46′ Σουτ του Παράνο άουτ.
55′ Σέντρα του Παράνο κεφαλιά του Μπαΐροβιτς μπλοκάρει ο Ψαρράς.
59′ Μεγάλη ευκαιρία, από σέντρα του Βάρκα πλασέ στην κίνηση του Μπαΐροβιτς απέκρουσε ο Ψαρράς.
62’ Σέντρα του Βασιλόγιαννη διώχνει ο Ανδρικόπουλος, σουτ του Πατάπη άουτ.
69′ Σουτ του Βάρκα άουτ.
88′ Ο Κόλα συνεργάστηκε με τον Κάρλος και σούταρε έξω από την περιοχή για να αποκρούσει ο Ψαρράς σε κόρνερ.
90+3’ ΓΚΟΛ: Ο Τσαμούρης πασάρει στον Κόλα που ελίσσεται έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)
Βοηθοί: Νικολάου Χρ. – Ισσα (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Τσάβος (34’), Παράνο (45’), Τριντάντε (59’ και 85’), Κόλα (90+3’)
Κόκκινη κάρτα: Τριντάντε (85’)

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι (82’ Καψάλης), Πατάπης, Τσαμούρης, Καμαρά, Παναγιωτούδης, Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Παράνο (78’ Κόλα), Μπαΐροβιτς, Κολλάς (56’ Βάρκας).

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Ψαρράς, Ανδρικόπουλος, Τασιούλης (90’ Σκόνδρας), Μπαρμπόσα, Τσάβος, Καραγιάννης, Πολυχρόνης, Τριντάντε, Σουμπασάκης, Νοικοκυράκης, Σταθόπουλος (64’ Ταρσίσιο).

Πηγή: athlitiko.gr

The post “Λυτρώθηκε” στο 93′ ο ΑΟ Χανιά στο ματς με την Επισκοπή appeared first on zarpanews.gr.