Αλωσε το ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός στην επιστροφή του Σλούκα

Με εξαιρετική άμυνα και έναν φοβερό και τρομερό Ντίνο Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός έριξε το… κάστρο του Ολυμπιακού, νικώντας 66-54 μέσα στο ΣΕΦ. Οι πράσινοι στην επιστροφή του Σλούκα στο ΣΕΦ ως αντίπαλος πήραν το μεγάλο ντέρμπι της 4ης

αγωνιστικής της Basket League και πήραν προβάδισμα για την 1η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του τριφυλλιού ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε καθοριστική συμβολή στην άλωση του ΣΕΦ από το συγκρότημα του Αταμάν. O Σλούκας από την πλευρά του είχε 5 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Αντίθετα για τον Ολυμπιακό ο Τόμας Γουόκαπ έκανε κακή εμφάνιση (2 πόντοι, 1/8 σουτ, 3 ασίστ για 6 λάθη σε 32:40) με τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος να είναι απελπιστικά μόνος στην επίθεση (14 πόντοι σε 18 λεπτά). Οι Πειραιώτες έκλεισαν το σαραντάλεπτο με 6/23 τρίποντα και με 4/16 βολές, είχαν 12 ασίστ για 12 λάθη.

Οι «πράσινοι» έκαναν το 4Χ4, ενώ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η πρώτη εφετινή ήττα και πρώτη στο κλειστό του Νέου Φαλήρου μετά από 2 και περισσότερα χρόνια. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα τους στα τελευταία 20 παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό.

Δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κάναν 11 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 14 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5 (2/7 σουτ), Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοβ 6 (2/7 δίποντα, 2/5 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκάι 11 (3/6 τρίποντα), Γκραντ 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 8 (4/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 4 (2/8 σουτ), Μήτογλου 20 (6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5 (2/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ερνανγκόμεθ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)