Ήττα για τον Παναθηναϊκό από την Μακάμπι και όλα ή τίποτα την Πέμπτη

Η αργοπορημένη αφύπνιση του Παναθηναϊκού, δεν του επέτρεψε την ολική επαναφορά από το -18 (57-39 στο 24΄) και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο (1-2 στη σειρά), όσον αφορά την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βερολίνου. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 85-83 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο Game 3 επί σερβικού εδάφους, με τους Ισραηλινούς να απέχουν μία νίκη από την επιστροφή τους στην

καταληκτική φάση της Euroleague. Πλέον το Game 4 (2/5) και πάλι στην ουδέτερη Aleksandar Nikolic Hall αποκτά χαρακτήρα «τελικού» και για τις δύο ομάδες.

Η φροντ λάιν, η κυκλοφορία της μπάλας και η άμυνα ζώνης των Ισραηλινών οδηγούσαν για 36 λεπτά τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε μία άνετη νίκη, αλλά η επιμονή των Ιωάννη Παπαπέτρου και Κέντρικ Ναν έφερε τον Παναθηναϊκό μία… ανάσα από το να φέρει τα πάνω-κάτω. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 83-83 στα 42΄΄ για τη λήξη, με 1/2 βολές του Λεσόρ, αλλά η ευστοχία του Μπράουν από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας (85-83) και η αστοχία του Ναν στο κρισιμότερο σουτ από τα 6,75, χάρισαν στους Ισραηλινούς το 2-1 στη σειρά των πλέι οφ.

Τεράστια εμφάνιση από τον Ιωάννη Παπαπέτρου με 17 πόντους και 3/3 τρίποντα, όπως και από τον Ματίας Λεσόρ με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ ο παίκτης που σάλπισε την αντεπίθεση του «τριφυλλιού», Κέντρικ Ναν, αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των «πράσινων» με 22 πόντους, σε μία βραδιά που… έλειψε ο Κώστας Σλούκας (έμεινε στο 0 στην επίθεση), η συγκέντρωση (11 λάθη) και η ευστοχία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (12/20).

Από τη Μακάμπι έλαμψε ο Τζος Νίμπο με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ στους 16 (με 8 ασίστ) σταμάτησε ο Λορέντζο Μπράουν.

Στην «Aleksandar Nikolic Hall» βρέθηκε ο «ισχυρός άνδρας» της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Δημήτρης Γιαννακόπουλος, ενώ περίπου 1.000 οπαδοί των Ισραηλινών έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83

Η αγχωμένη εκκίνηση του Παναθηναϊκού, έδωσε ώθηση στη Μακάμπι, η οποία επέβαλε με το… καλησπέρα τον γρήγορο ρυθμό της, είχε εξαιρετικό passing game και στο 2΄ έγραψε στον φωτεινό πίνακα το 7-0. Η είσοδος των Σλούκα, Παπαπέτρου «έδεσε» για λίγο την «πράσινη» άμυνα, με το «τριφύλλι» να μαζεύει την εις βάρος του διαφορά και πλησιάζει στο 6΄ στο -2 (13-11), αλλά μέχρι εκεί… Δίχως τρίποντο (τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 0/4) και την αντίπαλη άμυνα ζώνης να του δημιουργεί πρόβλημα, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε σερί 10-0, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -12 (23-11).

Με τον Βιλντόζα να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο 12΄, οι «πράσινοι» έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (25-16), ο Παπαπέτρου από τα 6,75 το κράτησε (28-19), ενώ ο Γκριγκόνις διαμόρφωσε το 28-21 στο 14΄. Ωστόσο, το ψηλό σχήμα που παρέταξε ο Κάτας, με μόνο ένα γκαρντ στο παρκέ, επέτρεψε στη Μακάμπι να ελέγξει τα ριμπάουντ και να κυριαρχήσει κοντά στο καλάθι, τρέχοντας επιμέρους σκορ 16-8 και δίνοντας στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της (+15, 44-29 στο 18΄). Μήτογλου και Ναν, πάντως, φρόντισαν βρουν άμεσα στόχο από τα 6,75, διαμορφώνοντας το 46-37 του ημιχρόνου και κρατώντας ζωντανό το όνειρο του Παναθηναϊκού, που μέτρησε 6 λάθη στο πρώτο μέρος, έναντι των μόλις 2 της Μακάμπι.

Δίχως… αντίδοτο στους ψηλούς της Μακάμπι και την άμυνα να μην ακολουθεί, ο Παναθηναϊκός είδε τη Μακάμπι στην τρίτη περίοδο να κυριαρχεί στο παρκέ, να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 11-2 και να ξεφεύγει στο 24΄ για πρώτη φορά με 18 πόντους (57-39). Οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν επιθετικά μέχρι το τέλος της περιόδου, οι Παπαπέτρου, Ναν και Μήτογλου έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια και το «τριφύλλι» άρχισε και πάλι να ροκανίζει τη διαφορά μέχρι το -8 στα 25΄΄ για τη λήξη του δεκάλεπτου (64-56). Ωστόσο, ο Μπράουν βρήκε το μακρινό σουτ στο τέλος του δεκαλέπτου, διαμορφώνοντας από τα 6,75 το 67-56 στο 30΄.

Με τον Μπράουν να μπαίνει «ζεστός» στον… επίλογο του αγώνα, η Μακάμπι ξέφυγε με +13 στο 35΄ (78-65) και +11 στο 36΄ (81-70), αλλά ο Ναν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη… Με τον ΝΒΑερ να παίρνει φωτιά από τα 6,75 (3/3 τρίποντα) και τον Λεσόρ να ακολουθεί μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός απάντησε με επιμέρους σκορ 2-12 για το 83-82 στα 76΄΄ για τη λήξη. Ο Λεσόρ με 1/2 βολές έφερε την ισοφάριση στα 42΄΄ (83-83) και μετά φιλοδώρησε με… τάπα τον Μπράουν, αλλά οι διαιτητές είδαν τη φάση στο replay και έδωσαν τζάμπολ. Οι Ισραηλινοί κέρδισαν την μπάλα, ο Μπράουν πήρε το φάουλ στα 2,6΄΄ για τη λήξη και διαμόρφωσε το 85-83. Η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ναν, ο οποίος προσπάθησε για το νικητήριο τρίποντο, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο και ο Παναθηναϊκός έμεινε στην προσπάθεια…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Μόγκουλκοτς, Καρντούμ

Οι συνθέσεις:
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Γουέμπ 8 (1), Μπράουν 16 (2), Σόρκιν 6, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Ριβέρο 8, Κοέν 3 (1), Μέιερ, Τόμασον, Νίμπο 22, Μπλατ 2, Κόλσον 13 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 9 (3), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας, Παπαπέτρου 17 (3), Γκραντ 6, Ναν 25 (5), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 2, Μήτογλου 10 (2), Μαντζούκας.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ήττα για τον Παναθηναϊκό από την Μακάμπι και όλα ή τίποτα την Πέμπτη on BLUE SKY.