Στον τελικό της Euroleague ο Ολυμπιακός με επική ανατροπή

Στον τελικό της Euroleague για 9η φορά στην ιστορία του προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε της Μονακό με 76-62 στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Κάουνας.

Την Κυριακή (21/5) το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 4ο τρόπαιο του στη διοργάνωση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης ή την Μπαρτσελόνα.

Οι Πειραιώτες, παρά το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, μπήκαν ψυχωμένοι στο δεύτερο και με ένα επιμέρους 27-2! στην τρίτη περίοδο πήραν τα ηνία (66-53), δεν κοίταξαν ποτέ πίσω πανηγυρίζοντας τη νίκη με 76-62 κόντρα στην Μονακό.

Τρομερή εμφάνιση από τον MVP της κανονικής περιόδου Σάσα Βεζένκοφ που «σταμάτησε» στους 19 πόντους και στα 6 ριμπάουντ. Καθοριστικός στις στιγμές που η μπάλα «έκαιγε» κι ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Κώστας Παπανικολάου με 15 πόντους (8ρ.) και πολλά μεγάλα καλάθια στο τρίτο δεκάλεπτο.