Ευρωλίγκα: Δεύτερο «διπλό» για τον Παναθηναϊκό

Με το δεύτερο του «διπλό» στην εφετινή Euroleague, θα επιστρέψει από την «Ldlc Arena» ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» είχαν την ψυχραιμία στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, «αρπάζοντας» τη νίκη με 89-81 από τη Βιλερμπάν, για την 14η αγωνιστική της διοργάνωσης και ισορροπώντας το ρεκόρ τους σε 7-7, δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών. Στον αντίποδα, οι Γάλλοι υποχώρησαν στο 2-12 και παρέμειναν «αγκαλιά»
με την Άλμπα Βερολίνου στο «βυθό» της κατάταξης.Τα 14 λάθη και τα «νεκρά» διαστήματα του δευτέρου ημιχρόνου, έκαναν... φτερά το +16 που «οικοδόμησε» ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο (25-41 στο 16΄), με τη Βιλερμπάν να ανακάμπτει στην επανάληψη, να φέρνει το ματς στα ίσια στο 34΄ (69-69) και να ελπίζει σε μία σπουδαία ανατροπή.Ωστόσο, η ηγετική εμφάνιση του Κώστα Σλούκα (πρώτο «πράσινο» νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 12 ασίστ-career high), τα αντανακλαστικά του Κώστα Αντετοκούνμπο στα τελευταία λεπτά (μοίρασε 2 μπλοκ), το «κρύο-αίμα» του Μάριους Γκριγκόνις όταν η μπάλα... έκαιγε (με 2 σερί τρίποντα έγραψε το 74-79 στο 37΄) και η σταθερότητα του Ντίνου Μήτογλου (16π., 11ρ.) της χάλασαν τα όνειρα...Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89Με τον Σλούκα... ορεξάτο σε οργάνωση, εκτέλεση (2/3 τρίποντα) και δημιουργία, στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου και με άξιους συμπαραστάτες του Έλληνα γκαρντ τους Γκριγκόνις από την περιφέρεια και Μήτογλου κοντά στο καλάθι, βρέθηκε στο 10΄ στο +3 (21-24).Οι «πράσινοι» παρέμειναν... συνδεδεμένοι από τα 6,75 μέχρι το 16΄ (7/10 τρίποντα) και με επιμέρους σκορ 4-17 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (25-41). Ωστόσο, ένα «νεκρό» διάστημα του «τριφυλλιού», στο οποίο μέτρησε διαδοχικά λάθη (έκλεισε το ημίχρονο με 8) και έχασε την επαφή με το τρίποντο (1/6 στο τελευταίο τετράλεπτο), έδωσε την ευκαιρία στη Βιλερμπάν να βγάλει αντίδραση και να ρίξει την εις βάρος της διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος του εικοσαλέπτου (36-45).Με την αμυντική λειτουργία να μπαίνει σε δεύτερη μοίρα για τον Παναθηναϊκό στην τρίτη περίοδο, η Βιλερμπάν βρήκε το... πάτημα που έψαχνε και με πρωταγωνιστή τον Λουαού-Καμπαρό ροκάνισε τη διαφορά, φτάνοντας στο 30΄ σε απόσταση αναπνοής (60-64), απέναντι στους «πράσινους», που είχαν περιορίσει τις... ανάσες τους στην επίθεση στους Σλούκα και Ναν.Οι Γάλλοι συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στον Παναθηναϊκό και στον... επίλογο του αγώνα, γράφοντας στο 34΄ το ισόπαλο 69-69! Ωστόσο, η επιστροφή του Μήτογλου στο παρκέ δυνάμωσε τη γραμμή ψηλών των «πράσινων» και ο Έλληνας φόργουορντ πήρε τα κρίσιμα ριμπάουντ μαζί με τον Αντετοκούνμπο, δίνοντας την ευκαιρία στο «τριφύλλι» να προσπεράσει στο 36΄ με 4 πόντους (69-73). Στο κομβικότερο σημείο του αγώνα, πάντως, ο Γκριγκόνις βρήκε δυο πολύτιμα τρίποντα, κρατώντας την ελληνική ομάδα σε απόσταση μέχρι το 37΄ (74-79). Ακολούθησαν δύο ηρωικά μπλοκ του Αντετοκούνμπο, με τους Σλούκα-Μήτογλου να «καθαρίζουν» στην επίθεση το «διπλό» (76-84 στο 38΄)...ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Πατέρνικο, ΜπαέναΟι συνθέσεις:ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Τζιανμάρκο Ποτσέκο): Σκοτ 6 (2), Λι 7 (1), Καουντί 2, Λοβέρν 10, Λουαού-Καμπαρό 17, Τζάκσον 6, Ντε Κολό 6, Εγκμπούνου 9, Φαλ 13, Λάιτι 5 (1).ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 3 (1), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 18 (3), Γκραντ 1, Ναν 13 (3), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις 19 (5), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 16 (2).ΘΟΔΩΡΗΣ ΨΩΜΑΣ-ΑΠΕ

The post Ευρωλίγκα: Δεύτερο «διπλό» για τον Παναθηναϊκό appeared first on Militaire.gr.