Abierto Mexicano: Ήττα και αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά (video)

Ο Έλληνας τενίστας πήρε το πρώτο σετ με 6-1, όμως έχασε το δεύτερο με 6-3. Στο τρίτο δεν κατάφερε να έχει απόδοση ανάλογη με αυτή του πρώτου σετ και το έχασε με 6-3. Μετά από δυο ώρες και έξι λεπτά, ο Ντε Μινόρ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη επί του Τσιτσιπά, μετά από δέκα ήττες σε ισάριθμα ματς, που είχαν προηγηθεί τον προημιτελικό του τουρνουά στο Ακαπούλκο. Ο Τσιτσιπάς έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει και στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης και

για να συμβεί αυτό θα πρέπει να μην κερδίσει τον τίτλο ο Ντε Μινόρ. Ο 25χρονος τενίστας θα συναντήσει στον ημιτελικό της διοργάνωσης τον Τζακ Ντρέιπερ, ο οποίος νίκησε 2-0 σετ (6-2, 6-2) τον Μιομίρ Κετσμάνοβιτς και πέρασε στους τέσσερις. Στον άλλο ημιτελικό θα αναμετρηθούν οι νικητές των ζευγαριών Κέπφερ-Ρούνε και Ρουντ-Σέλτον.