Champions League: Ασυγκράτητη η PSV διέλυσε την Στουρμ

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με το σουτ του Μπαμπάντι μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα μετά από ασίστ του Μπακαγιόκο. O 18χρονος σκόραρε στο Ευρωπαϊκό του ντεμπούτο και έγινε ο πέμπτος νεότερος σκόρερ στην ιστορία των Ολλανδών στην Ευρώπη.

– Jongste doelpuntenmakers voor @PSV in Europees verband (tijdens 1e Europese doelpunt voor PSV)

8, 2023

Ο Μπακαγιοκο σέρβιρε και το επόμενο γκολ καθώς με την ταχύτητά του ξέφυγε και βρήκε τον Ντε Γιόνγκ στην περιοχή για το 2-0 (22′) ενώ ο ο Ντε Γιόνγκ σκόραρε ξανά (32′) στο 100ο Ευρωπαϊκό ματς της καριέρας του εκμεταλλευόμενος την ασθενέστατη απόκρουση του Σέρπεν σε σουτ του Λανγκ. Πλέον είναι τρίτος στην ιστορία της PSV στην Ευρώπη παρέα με τον Ρομάριο.

16 – With his 15th and 16th European goal for PSV, Luuk de Jong is the joint-third highest European goal scorer for the club, alongside Romário. Specialist. pic.twitter.com/c9ySJIDPWI

— OptaJohan (@OptaJohan) August 8, 2023

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 40ο λεπτό με τον Στάνκοβιτς ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Φαν Άανχολτ για να δώσει ελπίδα στους Αυστριακούς.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους που είχαν ευκαιρίες με τους Φαν Άανχολτ (61′), Ντε Γιόνγκ (62′), Μπακαγιόκο (63′) και τελικά πέτυχαν τέταρτο γκολ με τον Σανγκαρέ (73′) μετά από εκτέλεση φάουλ του Φίερμαν.

Το τελικό 4-1 τους δίνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

PSV: Μπενίτες – Τέζε, Ραμάλιο, Μποσκάλι, Φαν Άανχολτ – Σανγκαρέ, Φίερμαν, Μπαμπάντι (65′ Σαϊμπάρι) – Μπακαγιόκο (85′ Φερτέσεν), Λανγκ, Ντε Γιόνγκ (85′ Πέπι)

Στουρμ Γκρατς: Σέρπεν – Γκαζιμπέγκοβιτς, Άφενγκρουμπερ, Βούτριχ, Σνεγκ – Στάνκοβιτς, Χίρλεντερ (70′ Σεράνο), Πρας, Κιτεϊσβίλι (70′ Χόρβατ) – Μπούβινγκ (78′ Φουσεΐνι), Βλόνταρτσικ (61′ Τεϊσέιρα)