Ligue 1: Συνεχίζεται η αντεπίθεση της Σεντ Ετιέν

Η Σεντ Ετιέν συνεχίζει την προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία, καθώς πήρε ισοπαλία από την Στρασμπούρ που διεκδικεί την έξοδό της στο Champions League. Στο 4ο μόλις λεπτό ο Μπουντεμπούζ έκανε το 1-0 για τους “πράσινους”, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με γκολ των Ντιαλό και Περίν στο 21′ και στο 30′. Στο 34′ ο Καζρί έκανε το 2-2 που έμεινε ως το τέλος.

Η Ρεν νίκησε εύκολα με 4-1 την Τρουά και

μπήκε και πάλι σε θέσεις Ευρώπης. Ο Γκιρασί με δύο φκολ στο 14′ και στο 20′ έβαλε τα θεμέλια της νίκης και παρά το ότι ο Ούγκμπο μείωσε στο 39ο λεπτό, η Ρεν δεν είχε πρόβλημα να φτάσει σε εύκολο τρίποντο με άλλα δύο γκολ από Τεριέ στο 75′ και Λαμπόρντ στο 87′.

Η Μονπελιέ “βύθισε” την Λοριόν επικρατώντας εκτός έδρας με 1-0 και συνεχίζει να έχει ελπίδες για μια θέση στην πρώτη πεντάδα. Το “χρυσό” γκολ πέτυχε ο Σαβανιέ στο 56ο λεπτό.

Ρενς και Μπρεστ έμειναν στο 1-1 με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από τα γκολ των Φαές για τους γηπεδούχους στο 4ο λεπτό και του Σατριάνο στο 34ο.