Mifel Tennis Open: Εκτός τελικού ο Τσιτσιπάς (video)

Ο Έλληνας τενίστας δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο μεξικανικό τουρνουά, καθώς έχασε τα δυο σετ με 6-4 και 7-6 σε μια ώρα και 49 λεπτά. Πλέον, η προσοχή του στρέφεται στο τουρνουά του Ακαπούλκο, όπου θέλει μια καλύτερη πορεία, προκειμένου να ξαναμπεί στο Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης. Και την επόμενη εβδομάδα, ο Τσιτσιπάς θα μείνει εκτός πρώτης δεκάδας και μάλιστα θα χάσει μια θέση, καθώς θα βρεθεί στη δωδέκατη. Από

την πλευρά του, ο Ρουντ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του σε τρία ματς με τον Τσιτσιπά και θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από τον άλλο ημιτελικό, μεταξύ των Ζβέρεφ και Τόμπσον. Ο Τσιτσιπάς μετράει πλέον έξι σερί ήττες από αντιπάλους του Top 20.