PSV-Φορτούνα 5-0: Με περίπατο στο.. κόλπο του τίτλου (hls)

Η PSV είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς στο πρώτο 45λεοπτο και ευτύχησε να προηγηθεί στην δεύτερη τελική της προσπάθεια με τον Μαξ να σημειώνει το πρώτο του γκολ στη σεζόν στο 10′. Στο 39′ ο Ντόαν άλλαξε τη μπάλα με τον Ζάχαβι και εκτέλεσε απότο ύψος της μικρής περιοχής για το 2-0 των γηπεδούχων ενώ το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Ζάχαβι με κεφαλιά μετά από εξαιρετική σέντρα του Μάουρο στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ζάχαβι νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Ος στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου στο 52ο λεπτό. Ο Μπρούμα έδωσε αέρα 4ων τερμάτων στην Αϊντχόφεν στο 77′ μπαίνοντας ως αλλαγή στο παιχνίδι, ενώ το ίδιο έγινε και με τον Βινίσιους που αντικατέστησε τον Ζάχαβι και διαμόρφωσε το 5-0 μετά από ασίστ του Φέρμαν στο 82ο λεπτό του αγώνα.

Βασικοί για τη Φορτούνα Σιτάρντ οι Δημήτρης Σιόβας και Ανδρέας Σάμαρης.