Αλμπαθέτε-Λεβάντε 1-3: Τιμώρησε τα λάθη και είναι αγκαλιά με την πρόκριση

Η Αλμπαθέτε μπήκε δυνατά στο ματς έχοντας 3 τελικές σε 6 λεπτά θέλοντας να διατηρήσει το αήττητο σερί των 7 αγωνιστικών που έτρεχε στο τέλος του πρωταθλήματος. Στο 18′ προηγήθηκε με ωραία κεφαλιά του Τζετέι, δείχνοντας αποφασισμένη να βάλει δύσκολα στην αντίπαλό της που έχασε την απ’ ευθείας άνοδο στη διαφορά τερμάτων.

Μέσα σε 4 λεπτά όμως όλα άλλαξαν, στο 30′ ο Ντε Φρούτος ίσα που ακούμπησε την μπάλα με τον Αλτούμπε να πέφτει άτσαλα και την μπάλα να περνάει τη γραμμή για το 1-1. Στο 34′ ο Μπουλντινί πέρασε ωραία και ο Τζετέι άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-2 του ημιχρόνου.

Η Λεβάντε διαχερίστηκε το δεύτερο ημίχρονο και το έκανε υπέροχα, ιδίως μετά το 56′ που ο Ντε Φρούτος με φοβερό βολέ έκανε το 1-3. Ο Μαρίν στις καθυστερήσεις είχε κεφαλιά άουτ και οι “νυχτερίδες” είναι μια ανάσα από την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ ανόδου.