Άνετος και αήττητος ο Παναθηναϊκός Superfoods

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε το 11/11 στο πρωτάθλημα επικρατώντας με σκορ 92-57 του Κόροιβου Αμαλιάδας και έδειξε έτοιμος για το μεγάλο ματς με την Μπαρτσελόνα στην Ευρωλίγκα.

Τίποτα περισσότερο από μια καλή προπόνηση δεν ήταν για τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ η εντός έδρας αναμέτρηση με τον Κόροιβο για την 11η αγωνιστική της Basketleague. Με τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων τεράστια, οι «πράσινοι» καθάρισαν από το πρώτο δεκάλεπτο το ματς (24-12), σκόραραν άνετα 45 πόντους στο ημίχρονο (45-29) και έστειλαν
τη διαφορά στο +30 μετά από τρία δεκάλεπτα (70-40), προσφέροντας και θέαμα στους φιλάθλους τους.

Όπως ήταν φυσικό, ο Τσάβι Πασκουάλ μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής προστατεύοντας τους καταπονημένους (Καλάθης, Γκιστ, Παππάς, Σίνγκλετον) και όπως συνηθίζει έδωσε ευκαιρίες στους Όγκουστ, Μήτογλου, Καλαϊτζάκη.

Από την πλευρά του ο Κόροιβος (4-7) ήταν ευχαριστημένος από... το Σάββατο, αφού με την ήττα των Τρικάλων από το Ρέθυμνο διατηρήθηκε η διαφορά δύο νικών από την ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα του Νίκου Καλαμπάκου ισοβαθμεί με τον Γυμναστικό Λάρισας Φάρου και την Κύμη ανάμεσα στην 10η και την 12η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 45-29, 70-40, 92-57.

Παναθηναϊκός Superfoods(Πασκουάλ): Ρίβερς 9, Ντένμον 0 (0/6 σουτ, 5ασίστ), ‘Ογκουστ 13, Καλάθης 11, Σίνγκλετον 8, Παππάς 7, Γκιστ 6, Καλαϊτζάκης 5, Λεκάβιτσους 14 (6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 9, Μήτογλου 5, Βουγιούκας 5.

Κόροιβος Αμαλιάδας(Καλαμπάκος): Πόσλι 8, Σαχπατζίδης 2, Σπυριδωνίδης, Χάινς 16, Ντεκόσι 11, Μιλεντίγεβιτς, Αντωνάκης, Σκουλίδας 5, Κάτζος, Μπεκρής, Κον 13, Φλόρβεους 2.