Απέδρασε στις καθυστερήσεις η Λυών

Η Λυών ήθελε νίκη για να παραμείνει για να πιάσει την Μονακό στην δεύτερη θέση και τα κατάφερε φεύγοντας με το διπλό από την έδρα της Αμιέν. Έχασαν πέναλτι οι γηπεδούχοι στο 89’ με το σκορ στο 1-1.

Οι παίκτες του Κριστόφ Πελισιέρ πήραν το προβάδισμα μόλις στο 9ο λεπτό με τον Σερτζ Γκακπέ, αλλά στη συνέχεια οι «Λυωνέ», πήραν τα ηνία του ματς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 79’ με Αουάρ. Η Αμιέν είχε την ευκαιρία να κλέψει το ματς στο 89ο λεπτό αλλά ο Κακουτά δεν κατάφερε να σκοράρει από τα έντεκα βήματα. Στο
90ο λεπτό η Λυών τιμώρησε τους γηπεδούχους και με το δεύτερο γκολ του Αουάρ έκανε την ανατροπή και έφυγε με τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι με αυτή τη νίκη έπιασαν την Μονακό στους 35 βαθμούς και κράτησαν την διαφορά στους εννιά βαθμούς από την πρώτη Παρί Σεν Ζερμέν.