Από εκατοστάρα σε εκατοστάρα!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε στο ΟΑΚΑ για την τρίτη αγωνιστική της Basket League 108-63 του Λαυρίου Aegean Cargo και σημείωσε την πρώτη "εκατοστάρα" της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές άνοιξαν από νωρίς
την ψαλίδαά κι έτσι οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 30/46 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 29 ασίστ, 11 κλεψίματα και 47 ριμπάουντ. Οι πράσινοι ήδη από το πρώτο δίλεπτο προηγήθηκαν με 9-0 με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ. Το Λαύριο μείωσε στο 6' σε 14-7 όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο 19-7 στο 7'. Έτρεξαν ένα σερί 7-0 στο τέλος της πρώτης περιόδου και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +19, 29-10.

Το καλό πρόσωπο του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι δεν ξέχασαν το σερί τους, διευρύνοντας το ως το 14-0 με τον Νικ Καλάθη να κάνει το σκορ 36-10 πριν συμπληρωθούν 12 λεπτά αγώνα. Μετά το 41-18 ακολούθησε ένα νέο σερί 9-0 από τον Παναθηναϊκό που μόλις στο 16' έφτασε τους 50 πόντους. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +39 (62-23)!

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους +40 κάνοντας το σκορ 67-27. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Λεκαβίτσιους να διαμορφώνει το 82-41.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Νίκου Παππά στις αρχές της τέταρτης περιόδου απογείωσαν τον Παναθηναϊκό στο +48 (91-43) αγγίζοντας τους 100 πόντους στο 36' με τον Καλαϊτζάκη να να κάνει το 100-54. Στο φινάλε το σκορ σταμάτησε στο 108-63 με τον Παναθηναϊκό να κατακτά εμφατικά την τρίτη νίκη στη φετινή Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 62-23, 82-41, 108-63