Άρης-Προμηθέας 76-73: Απίθανος Πουλιανίτης με 25 πόντους και 100% ευστοχία (hls)

Ο Στέλιος Πουλιανίτης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστικής στη νίκη του Άρη επί του Προμηθέα στο “Νιck Gallis Hall” για την 19η αγωνιστική της Basket League. Ο Πουλιανίτης πέτυχε 25 πόντους με στατιστική για βραβείο, με 4/4 βολές, 3/3 δίποντα και 5/5 τρίποντα.

Σερί 13-0

Ο Άρης έκανε εντυπωσιακό πρώτο πεντάλεπτο στην τέταρτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ήταν καταιγιστικός. Εκανε σερί 13-0 και το 51-56 με

το οποίο προηγούταν ο Προμηθέας στο τέλος της τρίτης περιόδου, έγινε 64-56 στα 6’33’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Άρης έχοντας αυτό το προβάδισμα άντεξε στο τέλος στην αντεπίθεση του Προμηθέα που με τον Σίμπσον στα 2’16’’ πριν το τέλος μείωσε στο 70-64, με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου στο 1’37’’ πριν το τέλος, με τρίποντο του Σίμπσον στο 72-70 στα 28’’ πριν το τέλος και με καλάθι του Αντιτς το παιχνίδι ήταν και στο πόντο (74-73) στα 12’’ πριν το τέλος.

Για τον Άρη υπήρχε πάντα ο Πουλιανίτης και σε αυτό το διάστημα. Με 4/4 βολές, στις δύο φορές που πήγε στη γραμμή από τα φάουλ που έκαναν οι παίκτες του Προμηθέα για να σταματήσουν τον χρόνο, οδήγησε τον Άρη στη νίκη. Στο τέλος, ο Σίμπσον για τον Προμηθέα είχε άστοχο τρίποντο και το 76-73 ήταν το τελικό σκορ ενώ μια τελευταία επαναφορά για τον Προμηθέα ήταν ένα δέκατο στο ρολόι και ένα σουτ του Αντιτς σε εκείνο το σημείο αλλά χωρίς να υπάρχει χρόνος.

Ο Άρης στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι και το +12, 70-58. Η διαφορά που πήρε ο Άρης αλλά και η απόδοση του Πουλιανίτη βοήθησε τους γηπεδούχους να διατηρήσουν το προβάδισμα στο τέλος παρά το ότι ο Κάουαν αποχώρησε από το παιχνίδι 5’27’’ με πέντε φάουλ.

Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον του αγώνα ήταν στην τέταρτη περίοδο. Ο Άρης είχε σε εκείνο το διάστημα τη μεγαλύτερη δική του διαφορά στο παιχνίδι (+12), ο Προμηθέας στο προηγούμενο διάστημα είχε φτάσει τη διαφορά μέχρι το +9. Ηταν στο 17’30” όταν το σκορ έγινε 28-37 με τον Δημήτρη Αγραβάνη στο α’ μέρος να είναι πολύ καλός για τον Προμηθέα και να έχει 13 πόνους και 9 ρημπάουντ σε αυτό το διάστημα.

Η αντίδραση ήρθε από τον Άρη που πέρασε με 38-37, με τον Πουλιανίτη να σημειώνει 8 σερί πόντους σε εκείνο το διάστημα. Το πρώτο μέρος έκλεισε με προβάδισμα Προμηθέα, στο 38-39.

Τραυματισμός Ρέι, αποβολή Καστρίτη

Επίσης, από την πλευρά του Προμηθέα, ο Ρέι τραυματίστηκε και με ενοχλήσεις στο γόνατο αποχώρησε από το παιχνίδι στο 35’. Ακόμη, ο προπονητής του Αρη, Γιάννης Καστρίτης αποβλήθηκε με τεχνική ποινή στα 4’20” πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-39, 51-56, 76-73.