Άρσεναλ – Γουέστ Χαμ 0-2: Την γκρέμισε από την κορυφή με σκόρερ Μαυροπάνο (highlights)

Τα στατιστικά δεν κρίνουν ένα παιχνίδι. Η Άρσεναλ με τους αριθμούς του πρώτου ημιχρόνου (74% κατοχή μπάλας, 8 τελικές, ένα δοκάρι) θα έπρεπε να προηγείται της κλεισμένης στο πρώτο τρίτο του γηπέδου Γουέστ Χαμ.

Κι όμως…

Με μια αντεπίθεση και πιθανότατα χωρίς κανείς να γνωρίζει αν η μπάλα πέρασε ή όχι την τελική γραμμή πριν την γυρίσει ο Μπόουεν… ο Σούτσεκ σκόραρε (13′) και η Γουέστ Χαμ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 1-0 για το ημίχρονο.

Η κυριαρχία συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο για τους κανονιέρηδες χωρίς ομως να βρουν μεγάλη ευκαιρία και στο 55ο λεπτό,

με την δεύτερη τελική εντός εστιας ο Μαυροπάνος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Γουέστ Χαμ το οποίο δεν πανηγύρισε σεβόμενος την παρουσία του στην Άρσεναλ.

Η ομάδα του Αρτέτα φλύαρη με την κατοχή της προσπαθούσε να φτάσει μέσα στην περιοχή για να σκοράρει αλλά ήταν αδύνατο να βρει λύσεις απέναντι στην άψογη αμυντικά Γουέστ Χαμ η οποία με το τελικό 2-0 την γκρέμισε από την κορυφή.

Άρσεναλ: Ράγια – Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκαμπριέλ, Ζιντσένκο (64′ Νέλσον) – Ράις, Όντεγκαρντ, Τροσάρ (79′ Σμιθ-Ρόου) – Σάκα, Μαρτινέλι (64′ Νκέτια, Ζεζούς

Γουέστ Χαμ: Αρεολά – Τσούφαλ, Μαυροπάνος, Ογκμπόνα, Έμερσον – Σούτσεκ, Άλβαρες – Κούντους, Γουόρντ-Πράους, Πακετά (33′ Μπενράχμα) – Μπόουεν