Άστον Βίλα-Νότιγχαμ Φόρεστ 4-2: Το πήρε στο πρώτο ημίχρονο

Η Άστον Βίλα δημιούργησε πέντε ευκαιρίες σκοράροντας τρεις φορές στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Γουότκινς αξιοποίησε εξαιρετική πάσα του Μπέιλι και άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με το 19ο γκολ του εφέτος σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Ντόουγκλας Λουίζ σκόραρε δύο φορές, στο 29ο και το 39ο λεπτό διαμορφώνοντας το 3-0 και φτάνοντας τα 9 γκολ στη διάρκεια της εφετινής σεζόν.

Η Φόρεστ μείωσε σε 3-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιμπ-Γουάιτ και κεφαλιά του Αβονί, ο Νιακατέ σημείωσε το πρώτο γκολ της καριέρας του στον αγγλικό σύλλογο.

Με γκολ του Γκιμπς-Γουάιτ η Φόρεστ μείωσε σε 3-2 στο 48′ όμως η Άστον Βίλα αντέδρασε άμεσα. Είχε δοκάρι με τον Τίλεμανς στο 53ο λεπτό και ο Μπέιλι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (4-2) στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης.