Μπάγερν Μ. – Αρμάνι Μιλάνο 91-84: “Καθάρισαν” Έντουαρτς – Ιμπάκα (highlights)

Η Αρμάνι προηγήθηκε 8-3 με πρωταγωνιστή τον Σίκμα, που επιβεβαίωσε την τρομερή του κατάσταση τον τελευταίο καιρό, αλλά ο Εντουαρντς πρωταγωνίστησε σε ένα σερί 5-0 της Μπάγερν για την ισοφάριση.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, αφού ο Μέλι με προσωπικό σερί έδωσε προβάδισμα +7 στην ομάδα του ‘Ετορε Μεσίνα. Οι Βαυαροί βρήκαν επιθετικές λύσεις και με 8-0 σερί πήραν προβάδισμα (19-18), Νέο σερί 5-0 για την Αρμάνι και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 22-25.

Ο Μπορτολάνι διαμόρφωσε το 22-27 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Χάινς πήρε την κατάσταση στα

χέρια του και με προσωπικό σερί 5-0 έφερε το 27-32 και το νέο σερί 5-0 των Ιταλών ανέβασε την διαφορά υπέρ των Ιταλών +8 (29-37). Οι Γεμρανοί βρηκαν απαντήσεις δια χειρός Φρανσίσκο που με ένα σερί 11-0 έκαναν το 40-37 των Γερμανών. Το επί μέρους σκορ στην β΄ περίοδο, 44-39 υπέρ των γηπεδούχων.

Δεν τα παράτησαν οι Ιταλοί που μείωσαν 48-47 και η γ΄ περίοδος έκλεισε 55-52 υπέρ της ομάδας του Λάσο.

Μια ανάσα από τη νίκη έφτασαν οι Ιταλοί που προηγήθηκαν 76-70, αλλά δύο τρίποντα των Έντουαρτς και Ιμπάκα, διαμόρφωσαν το 76-76 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Με καθαρό μυαλό, καλή άμυνα και αποτελεσματικές λύσεις στην επίθεση, η Μπάγερν δεν είχε πρόβλημα στον έξτρα χρόνο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη.

Ο Ιμπάκα είχε πρωταγωνιστικό ρόλο σε όλο το παιχνίδι, πετυχαίνοντας ξανά double-double με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, όμως ο Κάρσεν Έντουαρντς του έκλεψε τον τίτλο του MVP, αφού έβαλε τους 11 από τους 32 πόντους στην παράταση.

Η Γερμανική ομάδα ανέβηκε στο 6-6, ενώ η Αρμάνι που ταξίδεψε χωρίς τον Νίκολα Μίροτιτς, έπεσε στο 4-8. Ο Σαβόν Σιλντς με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Ιταλών.