Μπακς – Σέλτικς 117-113: Χριστουγεννιάτικη ανατροπή με συγκλονιστικό Γιάννη

Οι Σέλτικς για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο κυριάρχησαν απόλυτα, ήλεγξαν τον ρυθμό και συντηρούσαν διψήφιες διαφορές, δείχνοντας ικανοί να “αποδράσουν” από το “Fiserv Forum“.

Η αντίδραση των Μπακς, ωστόσο, δεν άργησε να έρθει. Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η παρέα του Γιάννη ανέβασε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, πέτυχε 43 πόντους και κατάφερε να “ψαλιδίσει” σημαντικά την εις βάρος της διαφορά (90-94).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 7-0 των Σέλτικς, που ξέφυγαν εκ νέου με διψήφια διαφορά και τα πράγματα δυσκόλεψαν σημαντικά για τους Μπακς. Τίποτα,

ωστόσο, δεν είχε τελειώσει. Ο Γιάννης αν και ήταν το πρώτο παιχνίδι μετά την περιπέτεια με τον κορωνοϊό βγήκε μπροστά και έδειξε τον δρόμο της ανατροπής, με τους συμπαίκτες του να ακολουθούν.

Έτσι, τα “ελάφια” παίζοντας φοβερή άμυνα στα τελευταία οκτώ λεπτά, κατάφεραν να πάρουν “κεφάλι” στο σκορ (114-113) λίγο πριν το τέλος. Οι Σέλτικς δεν είχαν απάντηση, με τους Μπακς να πανηγυρίζουν την τρίτη διαδοχική νίκη με το τελικό 117-113.

Ο Αντετοκούνμπο στην επιστροφή του στη δράση πέτυχε 36 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ. Ακολούθησαν σε απόδοση Χόλιντεϊ και Μίτνλετον που σημείωσαν από 17 πόντους, ενώ ο Πόρτις πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους Σέλτικς οι Μπράουν και Τέιτουμ σκόραραν από 25 πόντους, ο Σμαρτ πρόσθεσε 19, ενώ ο Γουίλιαμς έκανε νταμπλ – νταμπλ με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-35, 47-62, 90-94, 117-113