Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 86-78: Έδειξε μέταλλο αλλά η ανατροπή έμεινε στη μέση (highlights)

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε πάρα πολύ στη Καταλονία κόντρα στη Μπαρτσελόνα αλλά στο τέλος δεν είχε τις επιθετικές επιλογές για να καταφέρει να γυρίσει τούμπα το ματς από το -15 (69-54). Οι επιλογές όταν μείωσε στους τρεις πόντους (81-78) ήταν κακές και η Μπαρτσελόνα ήταν τυχερή στα 40 δευτερόλεπτα αφού σε μία επίθεση βρήκε πέντε πόντους από το πουθενά. Ο Νίκολα Κάλινιτς έβαλε το σουτ μέσης απόστασης, ο Μπίλι Ερνανγκόμεθ πήρε φάουλ εκτός φάσης και ο Τόμας Σατοράνσκι έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα του Ολυμπιακού

με τρίποντο που διαμόρφωσε το τελικό 86-78.

Το σερί των τεσσάρων νικών του Ολυμπιακού (11-9 ρεκόρ) στην Euroleague σταμάτησε στην 2η της βαθμολογίας Μπαρτσελόνα (14-6 ρεκόρ) και τώρα οι πειραιώτες θα πρέπει να παλέψουν για το «διπλό» στη Βιτόρια (12/01, Novasports) για να μην μείνουν με άδεια χέρια στην ισπανική «διαβολοβδομάδα».

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 21 πόντους (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές). Άξιος συμπαραστάτης του με 16 πόντους ο Μπίλι Ερνανγκόμεθ, ενώ από 13 πόντους πρόσθεσαν στο «σακούλι» της Μπαρτσελόνα οι Τόμας Σατοράνσκι και Νίκολα Κάλινιτς.

Για τον Ολυμπιακό ο Άλεκ Πίτερς σταμάτησε στους 22 πόντους (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές), με τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος να προσθέτει 12 πόντους.

«Καυτός» Τζαμπάρι Πάρκερ και κακό ερυθρόλευκο ξεκίνημα

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ με τους 9.8 πόντους την φετινή σεζόν στην Euroleague, έβαλε τους 11 από τους πρώτους 16 της Μπαρτσελόνα (3/3 τρίποντα) και οι «μπλαουγκράνα» μετά από το πρώτο πεντάλεπτο βρέθηκαν μπροστά με εννέα (16-7). Λίγο αργότερα, μετά το τάιμ-άουτ, η Μπαρτσελόνα βρέθηκε και στο +11 (18-7), όμως κάπου εκεί άρχισε η πειραιώτικη αντεπίθεση. Πρώτα από την επίθεση, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο -7 (27-20) με λύσεις από τον πάγκο και στην συνέχεια με άμυνα.

Η άμυνα που όλοι ξέρουμε

Οι 27 πόντοι παθητικό σε ένα δεκάλεπτο ήταν αδιανόητος αριθμός για την καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης (μ.ο. 73.9 πόντοι). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα ήταν πιο άστοχη αλλά αυτό ήταν απόρροια της αμυντικής προσήλωσης της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Στην επίθεση ο Πίτερς έβαλε τα σουτ, ο Μπραζντέικις έδωσε λύσεις και παρέα με τον Γουίλιαμς-Γκος η διαφορά εξανεμίστηκε (41-41). Μάλιστα, το προβάδισμα των πειραιωτών με 40-41 ήταν το δεύτερο τους στο ματς μετά από το αρχικό 0-2. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-41, έπειτα από ένα εύστοχο τρίποντο του Τζοέλ Πάρα.

Το κόκκινο μπλακ-άουτ και τοπ -15

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με εφιαλτικό τρόπο για την ελληνική ομάδα. Η άμυνα είχε πάλι κενά και η πάρα πολύ εύστοχη Μπαρτσελόνα το εκμεταλλλεύτηκε για να στείλει την διαφορά στο +15 (μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς, 69-54) με ένα επιμέρους σκορ 25-13 σε 7.5 αγωνιστικά λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό ότι μία άμυνα από «γρανίτη», όπως του Ολυμπιακού, που δεχόταν 73.9 πόντους ανά ματς φέτος, δέχθηκε 75 πόντους σε τριάντα αγωνιστικά λεπτά στη Βαρκελώνη (75-63).

Η επιστροφή του Ολυμπιακού έμεινε στη μέση

Το μέταλλο του Ολυμπιακού ήταν και πάλι εκεί! Με μία ανατροπή από τα παλία (4-13 επιμέρους σκορ σε 8 λεπτά), έφερε την διαφορά στο τρίποντο (79-76), αλλά κάπου εκεί κόλλησε επιθετικά και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει μία απίστευτη ανατροπή. Ο Κάνααν, ο Γουίλιαμς-Γκος και οι υπόλοιποι σπατάλησαν τις ευκαιρίες και ο Μπίλι Ερνάνγκομεθ με δύο βολές έφερε την Μπαρτσελόνα στο +5 (81-76). Ο Κάνααν απάντησε με λέι-απ (81-78) και ο Ολυμπιακός έβγαλε ακόμη μία άμυνα, με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ-άουτ με 01:19 λεπτά στο ρολόι. Ο Πίτερς δεν το έβαλε αλλά στην άλλη πλευρά η Μπαρτσελόνα έβαλε πέντε πόντους! Καλάθι Κάλινιτς, κερδισμένο φάοπυλ Μπίλι Ερνανγκόμεθ και τρίποντο Σατοράνσκι για να γραφτεί ο επίλογος με τελικό σκορ το 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78