Μπιλμπάο – Οσασούνα 0-0 : Την φρέναρε

Η Μπιλμπάο έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στην τετράδα. Η Οσασούνα την φρέναρε και πήρε βαθμό με το 0-0 στο Σαν Μαμές.

Σαφέστατα ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η Μπιλμπάο αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της. Για όλη την κυριαρχία της έφτιαξε μόλις τρεις φάσεις και μόνο μια ανάγκασε τον Αϊτορ της Οσασούνα σε επέμβαση.

Το σουτ του Γουρουθέτα στο 37ο λεπτό το έβγαλε δύσκολα ο τερματοφύλακας της Οσασούνα. Το ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με την Μπιλμπάο να φτάνει εύκολα στο

τελευταίο τρίτο αλλά να μην βρίσκει τρόπο να φτιάξει μεγάλη ευκαιρία.

Ο Αϊτόρ όποτε χρειάστηκε ήταν και πάλι σε ετοιμότητα και είχε ένα καλό βράδυ στο 100ο ματς της καριέρας του στην Λα Λίγκα.

Η Οσασούνα μαλιστα λίγο έλειψε να κλέψει το ματς αλλά ο Σιμόν σταμάτησε τον Μάνου Σάντσεθ σε τετ-α-τετ στο 90ο λεπτό.

Μπιλμπάο : Σιμόν – Ντε Μάρκος, Βίβιαν, Γεράι, Γιούρι – Θαράγα (85′ Βιγιαλίμπρε), Βέσγκα – Ι. Γουίλιαμς (78′ Ρ. Γκαρθία), Σανθέτ (63′ Μπερενγκέρ), Ν. Γουίλιαμς – Γκουρουθετα (63′ Μουνιαΐν)

Οσασούνα : Φερνάντεθ – Μορένο, Ν. Γκαρθία, Αριδάνε, Σάντσεθ – Τορό, Μονκαγιολά (87′ Ιμπάνιεθ), Μπράσανατς (70′ Αϊμάρ) – Μόι Γκόμεθ (87′ Σάντσεθ), Άμπντε (58′ Ρ. Γκαρθία), Μπούντιμιρ (70′ Κ. Γκαρθία)

Μπιλμπάο – Οσασούνα 0-0,bilbao – osasouna 0-0