Χόφενχαϊμ-Ντόρτμουντ 1-3: Αποτελεσματική αν και χειρότερη

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην πρώτη τελική τους προσπάθεια στην Pre Zero Arena με τον Φούλκρουγκ να ανοίγει λογαριασμό με την κίτρινη φανέλα της Ντόρτμουντ. Η Χόφενχαϊμ αντέδρασε και έφτασε σε γκολ ισοφάρισης στο 25ο λεπτό με τον Κράμαριτς να σημειώνει το 9ο γκολ του σε 13 ματς απέναντι στη Ντόρτμουντ και τρίτο του στη διάρκεια της εφετινής σεζόν με εκτέλεση πέναλτι.

Ο Μάρκο Ρόις επωφελήθηκε από το λάθος του τερματοφύλακα Μπάουμαν μετά το γέμισμα του Μάλεν και σκόραρε για 3η συνεχόμενη αγωνιστική διαμορφώνοντας το 1-2.

Η ΧόφενχαΪμ είχε δοκάρι με τον Σκοβ στο 51′ ενώ η Ντόρτμουντ έμεινε με δέκα παίκτες στο 71ο λεπτό όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπενσεμπαϊνί.

Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ράιερσον.

Χόφενχαϊμ-Ντόρτμουντ 1-3, Αποτελεσματική,chofenchaim-ntortmount 1-3, apotelesmatiki