Δεύτερος ο Χρήστου στα 100μ. ύπτιο

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης «Mare Nostrum», που διεξάγεται στο Μονακό, ο Απόστολος Χρήστου. Ο Έλληνας πρωταθλητής μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά στον προκριματικό γύρο των 100μ. ύπτιο, όμως στην τελική φάση παρουσίασε το καλό του πρόσωπο και με χρόνο 54.25 τερμάτισε στη δεύτερη θέση, μένοντας πίσω μόνο από τον Αμερικανό Μάικλ Άντριου (53.84).

Ο Χρήστου μετείχε επίσης και στα 50μ. ύπτιο,
που στο συγκεκριμένο μίτινγκ διεξάγονται (όπως και όλα τα 50άρια) με σύστημα προοδευτικού αποκλεισμού. Ο αθλητής του Ολυμπιακού ήταν 7ος το πρωί με 25.90, στη δεύτερη φάση τερμάτισε τρίτος στη σειρά του με 25.71 και στα προημιτελικά πήρε την τέταρτη θέση με 25.33 και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους αυριανούς (9/6) ημιτελικούς, απ΄όπου οι δύο καλύτεροι θα προκριθούν στον τελικό.

Σε μία αντίστοιχη διαδικασία στα 50μ. ελεύθερο, ο Κριστιάν Γκολομέεβ ήταν πρώτος στα προκριματικά με 22.39 και δεύτερος στο β΄ γύρο με 22.12, ενώ στα προημιτελικά πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και τερμάτισε πρώτος με 21.81. Φυσικά ο «ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης εξασφάλισε την πρόκριση για την τετράδα, ενώ παράλληλα επιβεβαίωσε το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Στην πρώτη του φετινή παρουσία σε 50άρα πισίνα, ο Ανδρέας Βαζαίος έδειξε αρκετά «βαρύς» και έμεινε μακριά από τις δυνατότητες του. Ο πρωταθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης ήταν 7ος στον «μικρό» τελικό των 100μ. ελεύθερο με 51.45 (51.42 το πρωί), ενώ στα 50μ. πεταλούδα κατετάγη 21ος στα προκριματικά με 24.90 και αποκλείστηκε. Από την πλευρά της, η Νικόλ Παυλοπούλου τερμάτισε 7η στον «μικρό» τελικό των 100μ. πρόσθιο με 1:12.04 και κατετάγη 15η στο σύνολο.