Δύσκολα κι…επεισοδιακά πέρασε ο Παναθηναϊκός από το Nick Galis Hall

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη με 84-70 πιο δύσκολα απ’ ότι μαρτυρά το τελικό σκορ κι ενώ οι Πασκουάλ και Αγγέλου είδαν το ματς από την τηλεόραση.

Στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου το ματς πήρε «φωτιά» όταν ο Καλάθης έκανε φάουλ στον Βεργίνη, διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές μ’ αποτέλεσμα να δεχτεί τεχνική ποινή.

Στην συνέχεια όμως οι δύο προπονητές Αγγέλου και Πασκουάλ είχαν λεκτικό διαξιφισμό, με τον τεχνικό των «πράσινων» να κινείται εναντίον του ομολόγου του,
τον Αγγέλου να… σηκώνει το γάντι μ’ αποτέλεσμα ν’ αποβληθούν.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Πήρε στο πρώτο 20λεπτο 30 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, ενώ κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια μαζεύοντας 25 ριμπάουντ έναντι 15 του Άρη.

Το ίδιο σκηνικό κράτησε μέχρι το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με τους πράσινους να είναι μπροστά με 48-67.

Στην συνέχεια όμως ο Άρης έκανε την δική του αντεπίθεση και μείωσε στο 36’ 62-69 με τρίποντο του Χάρις και στην συνέχεια 64-69 με λέι-απ του Τζόουνς, αλλά έως εκεί.

Με μια βολή του Λάνγκφορντ οι πράσινοι πέρασαν 77-69, 2.27 πριν το τέλος.

Με Καλάθη να οργανώνει και να μοιράζει σε Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ και Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός έφυγε με +13 (69-82) ένα λεπτό πριν το τέλος, για να φτάσει στην τελική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 17-24, 19-21, 17-17

ΑΡΗΣ (20/44δ., 6/14τρ., 12/24β.): Μποχωρίδης 11 (7ας.), Μακ Γκι 10 (6ρ.), Μπελ 11, Χάρις 8 (2τρ.), Ντάλο 8, Σλαφτσάκης, Βεργίνης 3, Φλιώνης, Χρηστίδης 4, Τζόουνς 6, Κάιζερ 6, Αγγέλου 3.

Παναθηναϊκός (18/36δ., 10/25τρ., 18/27β.): Παπαγιάννης, Λοτζέσκι 11, Καλάθης 5 (6ρ., 5ας.), Μήτογλου 6 (7ρ.), Λάνγκφορντ 14 (3τρ.), Παπαπέτρου 4, Παπάς 5, Βουγιούκας 5, Λάσμε 10 97ρ.), Αντεντοκούμπο, Λεκαβίτσιους 9, Τόμας 15 (3/5τρ.).