Εφές Ανατολού-Βαλένθια 77-73: «Φύλακας-άγγελος» ο Λάρκιν και δεύτερη νίκη

Η Εφές Αναντολού πέτυχε την δεύτερη νίκη της στο τρίτο εντός έδρας παιχνίδι της για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, κόντρα στην Βαλένθια (77-73), η οποία ύστερα από το απόλυτο νικών στην Ανδαλουσία, γνώρισε την πρώτη ήττα της στην διοργάνωση. Κορυφαίος ο Σέιν Λάρκιν που είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, τον ακολούθησε ο Μπομπουά με 14 πόντους και 13 πέτυχαν οι Κλάιπερν και Τόμπσον.

Ημίχρονο ισορροπιών με αμυντική ασυνέπεια εκατέρωθεν

Η Βαλένθια άρχισε το παιχνίδι με σερί 7-0 και η Αναντολού Εφές «απάντησε» με το ίδιο σερί. Το ματς ήταν λίαν αμφίρροπο, ενώ

οι φιλοξενούμενοι σούταραν καλύτερα στο πρώτο μέρος πίσω από την γραμμή των 6μ75 (4/7 τρίποντα, 57%) και το καλάθι του Πραντίγια.

Η Βαλένθια δεν είχε παραγωγή του σκορ

Η Βαλένθια προηγήθηκε με 41-50, αλλ΄΄α η Εφές αντέδρασε δυναμικά και με διάρκεια. Με επιμέρους 19-13 στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε ξανά σε θέση οδηγού και διεκδίκησε τη νίκη στην τελευταία κρίσιμη περίοδο από το +4 (57-53). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Τζαν είχε τις λύσεις όταν η μπάλα “έκαιγε” και πήρε τη νίκη.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Εφές αγωνίζεται στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό (26/10, 22:00), ενώ η Βαλένθια θα πάει στο Κάουνας για να παίξει με την Ζάλγκιρις (27/10, 20:00).

Δεκάλεπτα: 18-15, 38-40, 57-53, 77-73