Έκανε την έκπληξη η Τόμπολ, άφησε εκτός τη Βασιλεία

Η ομάδα από το Καζακστάν -παρά την ήττα της με 2-1 στη ρεβάνς του «Centralnyj Stadion» της πόλης Κοστανάι, «πέταξε» εκτός θεσμού την ελβετική Βασιλεία, η οποία είχε φτάσει μία… ανάσα από τον περσινό τελικό της διοργάνωσης (είχε αποκλειστεί στην παράταση από τη Φιορεντίνα) και με συνολικό σκορ 4-3 προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ντέρι Σίτι-Κουόπιο.

Το εντυπωσιακό 3-1 με το οποίο είχε επικρατήσει η Τόμπολ στον πρώτο αγώνα στην Ελβετία, της είχε δώσει ένα σημαντικό προβάδισμα, όμως η Βασιλεία

μπήκε αποφασισμένη για να ανατρέψει τη σε βάρος της κατάσταση.

Κι ως ένα βαθμό το κατάφερε, καθώς προηγήθηκε με 2-0 χάρις στα γκολ των Καντέ (26′) και Ογκουστίν (32′, πέναλτι). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, μείωσαν στο 43′ με πέναλτι του Ντέμπλε και κράτησαν το ισχνό προβάδισμά τους στο συνολικό σκορ σ’ όλο το δεύτερο ημίχρονο, πανηγυρίζοντας μία μεγάλη πρόκριση.