Ελλάδα-Σερβία 64-71: Καλή άμυνα, θέλει δουλειά στην επίθεση… (highlights)

Η Εθνική έδειξε καλά στοιχεία στην άμυνα, είχε κέρδος τον πολύ καλό Ρογκαβόπουλο, αλλά έδειξε ότι χρειάζεται βελτίωση στην επίθεση.

Είχε άσχημα ποσοστά στο δίποντο και το τρίποντο, ενώ δεν μπόρεσε να κρατήσει μακριά τον Μιλουτίνοφ που έκανε σπουδαία εμφάνιση κάνοντας νταμπλ, νταμπλ.
Ένα πολύ δυνατό φιλικό κόντρα σε ισχυρό αντίπαλο που σίγουρα θα έδωσε χρήσιμα συμπεράσματα στον Δημήτρη Ιτούδη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, στο ξεκίνημα η Ελλάδα

προσπάθησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο, αλλά η Σερβία έβρισκε τις λύσεις. Αμφότερες με δυνατή άμυνα. Με βολές Ρογκαβόπουλου και τρίποντα Μήτογλου η Εθνική προηγήθηκε 9-4 στο 3’. Με Γκούντουριτς, Μιλουτίνοφ και Μπογκντάνοβιτς η Σερβία έκανε το 11-14 στο 7’. Με κάρφωμα Ρίστιτς το δεκάλεπτο τελείωσε με 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με κυρίαρχο Ρίστιτς και καλή άμυνα με παγίδες, η Σερβία προηγήθηκε 15-24 στο 12’. Την ίδια στιγμή μοναδική «όαση» ο Θανάσης Αντετονκούμπο με 7 πόντους. Το σκορ στο 20-28 στο 14’. Με τρίποντο Παπαπέτρου και κλέψιμο Μωραίτη η Εθνική πλησίασε στο 25-28 στο 15’. Η Σερβία με καλή άμυνα και Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί έφυγε με 25-32 στο 17’. Με ακλή άμυνα και Ρογκαβόπουλο να δίνει λύσεις η Εθνική ισοφάρισε 34-34 στο 19’. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 35-39 για την Σερβία.

Ένα πρώτο ημίχρονο με μεγάλο πρόβλημα για την Εθνική να μπει και να ευστοχήσει μέσα στην ρακέτα, αλλά και γενικότερα στην επίθεση της. Κρατάει όμως την καλή άμυνα της κατά διαστήματα.

Στην επανάληψη, στο 3ο δεκάλεπτο, με Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί στην ρακέτα και τον Μπογκντάνοβιτς να σκοράρει η Σερβία έφυγε 37-47 στο 23’. Την ίδια στιγμή η Εθνική παρουσίαζε τα μεγάλα της προβλήματα στην επίθεση σημειώνοντας 2 πόντους μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο. Με τρίποντο Ρίστιτς έγινε το 37-50 στο 26’. Δύο τρίποντα του Παπαγιάννη έδωσαν ανάσες αλλά το σκορ ήταν 43-54 στο 28’. Χαρακτηριστικό το 8/27 δίποντα σε εκείνο το σημείο. Το δεκάλεπτο τελείωσε στο 49-57.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με Παπαπέτρου η Εθνική μείωσε στο 53-57. Από κοντά και ο εξαιρετικός Ρογκαβόπουλος για το 56-59 στο 32’ και με τρίποντο στο 33’ 59-59. Μπογκντάνοβιτς και Μιλουτίνοφ έκανα το 59-64 στο 35’. Το σκορ ήταν στο 61-66 σο 37’. Με τρίποντο ο Γκούντουριτς έκανε το 62-69 στο 38’ και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.
Στην αναμέτρηση δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού ο Κώστας Παπανικολάου και λόγω επιλογής ο Γιώργος Τσαλμπούρης. Εκτός φυσικά και οι Γιάννης και Κώστας Αντετονκούμπο.

Για την Σερβία εκτός έμεινε ο Στέφαν Γιόβιτς, καθώς και οι Άλεν Σμάιλαγκιτς, Ούρος Τριφούνοβιτς, Ντούσαν Μπέσλατς και Νίκολα Τόπιτς. Φυσικά εκτός και οι σταρ, Γιόκιτς και Μίτσιτς, οι οποίοι δεν θα αγωνιστούν στο Παγκόσμιο.
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 35-39, 49-57, 64-71.