Έπιασε "13αρι" η Μπασκόνια (video)

Η Χίμκι εκκίνησε με 3/3 τρίποντα και προηγήθηκε με 17-12, ωστόσο έμεινε δίχως πόντο στα τελευταία 3:36 λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα η Μπασκόνια χάρη στις συνεργασίες των Ουέρτας-Πουαριέ, να οικοδομήσει διαφορά 5 πόντων, 22-17.

Στη δεύτερη περίοδο ο Τόμας -είχε 5/5 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο- βρήκε συμπαραστάτη στην επίθεση στο πρόσωπο του Κρόκερ, ο οποίος είχε 9 πόντους με σκορ από την περίμετρο, η Μπασκόνια ήταν νευρική, κάνοντας 9 λάθη αδυνατώντας να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της στα ριμπάουντ (19-10), η Χίμκι πήγε στα αποδυτήρια έχοντας
το minimum προβάδισμα του ενός πόντου, 40-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκρινε και την αναμέτρηση. Η Μπασκόνια έπιασε διαστημική απόδοση, πέτυχε 38 πόντους, δέχθηκε 16, ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά της, μείωσε τα λάθη, πάτησε γκάζι κι εξαφανίστηκε, φτάνοντας τη διαφορά στους 23 πόντους, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο.

Από τους νικητές ο Φόγκτμαν έφτασε μια ανάσα από το triple-double με 16 πόντους, 9 ασίστ, 9 ριμπάουντ, ο Πουαριέ έκανε double-double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, συνολικά 7 παίκτες της Μπασκόνια είχαν διψήφια συγκομιδή πόντων!

Για τη Χίμκι ο Τόμας είχε 19 πόντους με 8/9 δίποντα, ο Κρόκερ προσέθεσε 18 με 6/9 τρίποντα, ο Σβεντ είχε 15 πόντους και 8 ασίστ, αλλά με 5/14 σουτ.