Έπιασε 31 ο θηλυκός …Τζούριτς, ροντέο στην Ηλιούπολη

Σε ματς επεισοδιακό που έσπασαν καρδιές ο Αίας Ευόσμου με την Μαρτίνα Γκούιτζι-Τζούριτς να πιάνει ...31 κέρδισε στην Ηλιούπολη με 3-2 σετ (26-24, 21-25, 17-25, 25-21, 16-14) την γηπεδούχο ομάδα. Ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην Ηλιούπολη μετά από από ήττες με 3-1 στην ίδια έδρα τα 3 τελευταία χρόνια.

Στο πρώτο σετ η Ηλιούπολη
προηγήθηκε 24-19, αλλά ο Αίας με την 18χρονη Δαμιανίδου να παίρνει 2 άσσους και να βγάζει 4 άμυνες έφθασε σε σερί 7-0 για να πάρει το σετ. Η Ηλιούπολη με άνεση ανέτρεψε το σκορ για να προσπεράσει 2-1 σετ. Οι φιλοξενούμενες οδήγησαν το ματς σε 5ο σετ όπου είχε χιτσκοκικό χαρακτήρα. Στο 9-7 η Γκουίτζι κάρφωσε, οι διαιτητές έδειξαν Ηλιούπολη με τον κόουτς του Αίαντα, Ηλία Ζωλασταθιάδη στις έντονες διαμαρτυρίες να δέχεται κόκκινη κάρτα και το σκορ να πηγαίνει στο 11-7.

Η Ηλιούπολη κράτησε το +4 (12-8) αλλά εκεί αντέδρασε ο Αίας. Με σέρβερ την Κούση ισοφάρισε 12-12 και με επίθεση της Γκουίτζι πήρε το σετ και το δίποντο με 16-14. Στους πανηγυρισμούς ο κόουτς του Αίαντα κινήθηκε προς την εξέδρα της Ηλιούπολης αφιερώνοντας τη νίκη σε μια χούφτα φίλους της ομάδας του. Η κίνηση αυτή εξόργισε τους γηπεδούχους που έβαλαν κατά του Ζωλασταθιάδη. Ακολούθησαν έντονοι διάλογοι ανάμεσα στον Σαλονικιό κόουτς και τους παράγοντες της Ηλιούπολης.

Οι συνθέσεις:

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Παγανέλης): Γκλιγκόροβιτς 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σπανού 22 (16/54 επ., 3 άσσοι, 3μ πλοκ, 40% υπ.), Κομλένοβιτς 13 (12/31 επ., 1 άσσος), Μαλουσάρη 6 (2/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλαϊτζάκη 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Πότοκαρ 20 (15/44 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 87% υπ.) / Κοκκίου (λ, 48% υπ.) Καλαφατάκη.

ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωλασταθιάδης): Κόγιτς 20 (17/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.), Ανδρονικίδου 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 45% υπ.), Γκουίτζι 31 (27/61 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιορανίδη 3 (2/8 επ., 1 άσσος), Κούση 7 (3/11 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Βλάχου 2 (2/5 επ.) / Ιακωβίδου (λ, 63% υπ.), Χαμαλίδου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Αργυρίου, Δαμιανίδου 2 (2 άσσοι).