Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 71-67 : Δεύτερη νίκη με “λυτρωτή” Νέντοβιτς

Στο ντεμπούτο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα, η σερβική πέτυχε την 2η νίκη της στην 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, κόντρα στην Βιλερμπάν (71-67), χάριν στο καλάθι του Νέντοβιτς στα 7” και ακολούθησαν δυο άστοχες βολές του Ιβ Πονς στα 5,7΄΄, ύστερα από το “σημάδεμα” των γηπεδούχων να κάνουν φάουλ στον συγκεκριμένο παίκτη. Ο Πόνς κέρδισε τζάμπολ για την διεκδίκηση του ριμπάουντ, με αντίπαλο τον Μίτροβιτς, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ντόμπριτς, ο οποίος με δύο βολές διαμόρφωσε

το τελικό σκορ.

Ο Αστέρας ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 38-23, αλλά η Βιλερμπάν που είχε 0/9 τρίποντα στο τέλος του α’ ημιχρόνου, πέτυχε επιμέρους σκορ 16-30 ισοφάρισε σε 56-56 και προηγήθηκε με 57-65, χωρίς να αντέξει την αντεπίθεση των γηπεδούχων. Η Βιλερμπάν γνώρισε την πέμπτη ήττα της.

Ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε οκτώ περισσότερα ριμπάουντ και είχε 11 επιθετικά.