Ερυθρός Αστέρας-Μακάμπι Τελ Αβίβ 80-84: Τα ανέτρεψε όλα στη τελευταία περίοδο! (highlights)

Σπουδαία Μακάμπι στο δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψε το εις βάρος της -16 του πρώτου ημιχρόνου και με κορυφαίους του Κόλσον και Νίμπο, απέδρασε με νίκη 84-80 από το Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα. Στο 16-13 ανέβηκε η “ομάδα του λαού” που “κλειδώνει” θέση στη post-season.

O Eρυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 9-3 με το καλάθι του Μπολομπόι στα πρώτα λεπτά του ματς. Η Μακάμπι αντέδρασε και ισοφάρισε γρήγορα για το 9-9 χάρη στον Κόλσον. Ο Μπολομπόι είχε κέφια στο ξεκίνημα και έκανε το 14-11 στο 7′.

Ο Νταβίντοβατς έκανε το 26-20 στο 13′, ενώ ο Σμαρτ έδωσε αέρα 11 πόντων για το 33-22

στους Σέρβους. Ο ίδιος παίκτης έκανε και το 38-24, με τους Σέρβους να ελέγχουν απόλυτα το ματς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 47-31 με τον Μίτροβιτς.

Οι Σέρβοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς και συνέχιζαν να προβληματίζουν την άμυνα της Μακάμπι, με τον Ντος Σάντος να κάνει το 51-34. Ο Νίμπο μείωσε σε 57-48.

Ο Μίτροβιτς έκανε το 61 -53 στο τέλος του δεκαλέπτου. H Mακάμπι έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά για το 63-65 στο 35′ με τον Νίμπο. Ο Ντιμπαρτολομέο έκανε το 77-83 στα 14 δευτερόλεπτα και καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-31, 61-53, 80-84