Γάνδη – Μακάμπι Χάιφα 1-1: Άντεξε με δέκα παίκτες στο Βέλγιο και προκρίθηκε!

Το «εισιτήριο» στα χέρια της Μακάμπι Χάιφα, η οποία απέσπασε την ισοπαλία (1-1) από τη Γάνδη στο Βέλγιο στο πλαίσιο των πλέι-οφ για τη φάση των «16» του Europa Conference League. Το προβάδισμα στην αναμέτρηση πήρε η φιλοξενούμενη ομάδα μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα με τον Πιερό και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ των Ισραηλινών.

Στο δεύτερο μέρος η Γάνδη μείωσε στο 69′ χάρη στο αυτογκόλ του Σεκ

(1-1), ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σούντγκρεν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα.

Παρ’ όλα αυτά η Μακάμπι Χάιφα άντεξε μέχρι το φινάλε και πήρε την πρόκριση για τους «16» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά ύστερα από το 2007. Στην επόμενη φάση του Conference League βρίσκεται και η Μακάμπι Τελ Αβίβ και έτσι η βαθμολογία της UEFA για το Ισραήλ εκτοξεύθηκε. Μάλιστα η διαφορά με την Ελλάδα αυξήθηκε, ενώ εκείνη με την 15η Νορβηγία μειώθηκε.