Γερμανία – Ελλάδα 78-70: Το όνειρο του μεταλλίου σταμάτησε στα “πάντσερ”

Όνειρο ήταν και πάει η τετράδα για την Εθνική Εφήβων του Βαγγέλη Ζιάγκου, η οποία δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Γερμανίας του φοβερού Χαρτσένκοφ (27π, 8/13 σουτ, 9/11 βολές) και των Άντερσον (22π), Γκρούνλο (13π).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε προβάδισμα με 24-17 στη δεύτερη περίοδο, όμως οι Γερμανοί αντέδρασαν, εκμεταλλεύτηκαν τις τρεις(!) τεχνικές ποινές σε βάρος της Εθνικής μας και πήραν προβάδισμα 38-34 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Αβδάλα να είναι ο κύριος σκόρερ της Εθνικής στο πρώτο μέρος, όμως τον τραυματισμό του Αλέξη Καμπερίδη, ο οποίος στέρησε μια

ακόμα λύση κάτω απο το καλάθι.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 58-52, με την Ελλάδα να μειώνει σε 60-56 στο ξεκίνημα του τέταρτου και να ελπίζει σε ανατροπή. Εντούτοις τα πολλά μαζεμένα λάθη αλλά και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ κόστισαν το παιχνίδι. Η Γερμανία πήρε διψήφια διαφορά και την προστάτευσε σχετικά εύκολα ως το φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Αβδάλας με 17π (4/10 σουτ, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), με τον Σαμοντούροβ να ακολουθεί (16π, 5ρ, 5ας, 4κλ) και τον Λιοτόπουλο να σκοράρει 13 αλλά με 4/13 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-34, 58-52, 78-70.