Γκλάντμπαχ-Ντόρτμουντ 1-2: Ανθεκτική με 10 παίκτες και τώρα Ατλέτικο!

Με πρωταγωνιστές τους Ζάμπιτσερ και Σλότερμπεκ η Ντόρτμουντ επικράτησε στο Μένχεγκλαντμπαχ της Μπορούσια με 2-1, φτάνοντας τους 56 βαθμούς, όσους έχει κι η τέταρτη Λειψία.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζάμπιτσερ στο 22′ ύστερα από υπέροχη πάσα του Σλότερμπεκ, με τον Γερμανό να παίρνει το πέναλτι 6 λεπτά αργότερα και να το μετατρέπει σε γκολ ο Ζάμπιτσερ για το 0-2.

Στο πρώτο κόρνερ της Γκλάντμπαχ ο Βέμπερ μείωσε στο 36′ σε 1-2 δίνοντας ελπίδες στους γηπεδούχους.

Στο 49′ ο διαιτητής έδωσε αρχικά πέναλτι

υπέρ του Αντεγέμι, το οποίο έσπευσε να εκτελέσει ο Ζάμπιτσερ, χωρίς πάντως να έχει σφυρίξει ο διαιτητής, ο οποίος επανεξέτασε τη φάση και ακύρωσε την αρχική απόφασή του!

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές στο 55′ μετά την αποβολή του Αντεγέμι με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο πάρα την πίεση στα τελευταία λεπτά τα “Πουλάρια” δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.