ΗΠΑ – Ν. Ζηλανδία 99-72: Όταν άνοιξαν οι… ουρανοί εμφανίστηκαν τα αστέρια

Η Νέα Ζηλανδία μπήκε στην αναμέτρηση πολύ δυναμικά, έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο και παρά του ότι στο τέλος του βρέθηκε να χάνει με 19-18, ωστόσο είχε φροντίσει πριν να προηγηθεί ακόμα και με επτά πόντους διαφορά. Οι Αμερικάνοι μπήκαν ουσιαστικά, στο παιχνίδι από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, ενώ όσο περνούσε η ώρα όλο και πιο… Αμερική γινόταν.

Τις εκπληκτικές ενέργειες του Βέτζελ και του Ιλί στο ξεκίνημα διαδέχθηκαν τα… γλυκά σουτ του Μπανκέρο, η ενέργεια και το πείσμα του Ριβς κι η δυναμικότητα του Έντουαρντς. Έτσι λοιπόν το πρώτο μέρος ολοκλήρωθηκε με σκορ 45-36 υπέρ των ΗΠΑ, όμως από την τρίτη περίοδο κι έπειτα η ανηφόρα ήταν πολύ δύσκολη για τους Νεοζηλανδούς. Η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους (95-70) δύο λεπτά πριν το τέλος.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ο Πάολο Μπανκέρο με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ.