«Καθάρισαν» οι… εναλλακτικοί για την Ατλέτικο!

Σε τροχιά τίτλου παρέμεινε η Ατλέτικο Μαδρίτης νικώντας με σκορ 3-0 την Ουέσκα σε ένα γήπεδο εμφανώς επηρεασμένο από την ομίχλη που επικρατούσε στην πόλη της Αραγωνίας.

Αυτό πάντως δεν δυσκόλεψε τόσο την ομάδα του Ντιέγο Σιμεόνε η οποία στην αμυντική τακτική των γηπεδούχων βρήκε λύσεις, στην τελική προσπάθεια, από δύο αμυντικούς κι έναν μέσο!
Το σκορ άνοιξε ο Γάλλος Λούκας Ερνάντες στο 31ο λεπτό.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο έτερος πλάγιος αμυντικός, Κολομβιανός Αρίας με σουτ πέτυχε το 0-2 και στο 72ο λεπτό έπειτα από φάση διαρκείας ο Κόκε από κοντά σημείωσε το 3ο γκολ της «Ατλέτι».

Παρά της απουσίες τους οι «ροχιμπλάνκος» κατάφεραν να ξεπεράσουν όποια εμπόδια είχαν μπροστά τους και κυρίως τις ανασφάλειες στα φετινά εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος